برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير روغن بادام و گليسيرين در پيشگيري از استرياي حاملگي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش زنان، مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی امام حسین (ع)
 
چکیده: 

استرياي حاملگي يكي از شايع ترين تظاهرات پوستي است كه در اكثر خانم ها در طي بارداري ايجاد مي شود و با توجه به عوارض شناخته شده آن و با وجود زمينه و باورهايي كه درباره مصرف چرب كننده ها درجهت پيشگيري از بروز استرياي حاملگي مطرح است و به منظور تعيين تاثير روغن بادام و گليسيرين در پيشگيري از استرياي حاملگي اين تحقيق روي زنان باردار با حاملگي اول، كه تحت مراقبت بارداري در درمانگاه مراقبتهاي دوران بارداري بيمارستان امام حسين(ع) بين سال هاي 78-1377 بودند، انجام شد.
تحقيق به روش كارآزمايي باليني با نمونه گيري مراجعه مستمر روي 159 مورد، زنان با حاملگي اول از ماه چهارم بارداري انجام گرفت و خانم هاي چاق، افراد مبتلا به بيماري كوشينگ، بيماري هاي زمينه‌اي پوستي، مصرف كننده هاي داروهاي استروييدي و حاملگيهاي چند قلو و ماكروزوم (وزن نوزاد بالاي (4 kg و مبتلايان به پلي هيدرآمنيوس از مطالعه حذف گرديدند.
بيماران به طور تصادفي در سه گروه شاهد، مصرف كنندگان روغن بادام و مصرف كنندگان گليسيرين تقسيم شدند. در گروههاي مصرف كننده گليسيرين و روغن بادام از چرب كننده 1 cc دوبار در روز تا خاتمه بارداري استفاده شده و در گروه شاهد از هيچ چرب كننده‌اي استفاده نشد. در صورتي كه خطوط در فاصله سمفيزوناف كه حداكثر يك چهارم سطح پوست شكم را پوشانده بودند وضعيت خفيف و در صورتي كه استريا تا حد ناف و حداكثر نيمي از سطح پوست را پوشانده باشد وضعيت متوسط و در صورتي كه استريا بالاتر از ناف يا بيش از نصف سطح پوست شكم را پوشانده باشد وضعيت شديد در نظر گرفته شد.با آمارهX2  شدت استرياي حاملگي در سه گروه مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
تعداد 159 نفر شامل  53نفر شاهد، 53 نفر مصرف كننده گليسيرين و 53 نفر مصرف كننده روغن بادام بودند و گروه ها از نظر مدت بارداري و ساير شاخص هاي تاثيرگذار مشابه بودند. ميزان بروز استرياي حاملگي در گروه شاهد 79.2 درصد بود و ميزان بروز استرياي شديد در گروه شاهد 34% بود. همين ميزان در گروه گليسيرين 9.4% و در گروه روغن بادام 7.5% بود.
با توجه به ميزان بروز استرياي حاملگي و تاثير مثبت روغن بادام در پيشگيري از شدت استرياي حاملگي، تجويز آنرا توصيه مي نماييم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بهنیا، ح.، و حسینی، م. (1379). بررسی تاثیر روغن بادام و گلیسیرین در پیشگیری از استریای حاملگی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), 5(3 (پی در پی 19)), 317-320. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13737Vancouver : کپی

بهنیا حمید، حسینی مینا. بررسی تاثیر روغن بادام و گلیسیرین در پیشگیری از استریای حاملگی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences). 1379 [cited 2021June17];5(3 (پی در پی 19)):317-320. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13737IEEE : کپی

بهنیا، ح.، حسینی، م.، 1379. بررسی تاثیر روغن بادام و گلیسیرین در پیشگیری از استریای حاملگی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), [online] 5(3 (پی در پی 19)), pp.317-320. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13737. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 3609 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی