برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1388 , دوره  4 , شماره  13 ; از صفحه 93 تا صفحه 105 .
 
عنوان مقاله: 

مطالعه موردي شش اثر هنر جديد در موزه هنرهاي معاصر تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

نخستين چالش هايي که موزه هاي هنري معاصر با آن مواجه شده اند ارايه و نگه داري آثار هنر جديد است. هنر جديد که در نيمه دوم سده بيستم ميان هنرمندان جوان رواج يافته بود، کم کم طرفداراني در ميان هنرمندان پيدا کرد. اين هنرمندان با تاکيد بر ايده هاي نو، خلاقيت و مفهوم گرايي در آثار هنري جديد و گوناگوني در روش هاي ارايه و کاربرد وسيع از رسانه ها در پي وانهادن قيدهاي هنر مدرن بودند. بنيان هنر جديد بر موزه گريزي، رواج هنر ميرا، استفاده گسترده از اشيا حاضر و آماده، دخالت هنرمند در محيط پيرامون اثر، امکان مشارکت مخاطب در خلق اثر هنري و استفاده از فناوري هاي نو استوار است.
هنر معاصر با ويژگي هاي منحصر به فرد خود، بخشي از تاريخ هنر ما را تشکيل مي دهد و براي ارايه، حفظ و نگه داري از آن به موزه نياز است
. ارايه، نگه داري، پژوهش و آموزش در رابطه با مجموعه ها و آثار هنري، کارکردهاي اصلي موزه ها به شمار مي آيند. موزه هاي هنر معاصر يکي از گونه هاي مهم موزه ها هستند که بسترهايي را براي کارکردهاي فوق در رابطه با آثار هنرمندان معاصر فراهم مي آورد. سرآغاز چالش هنر جديد با موزه ها به ماهيت ذاتي اين دو باز مي گردد. ويژگي ذاتي موزه هاي متعارف نگه داري و ارايه اشيا و آثار است در حالي چنان چه اشاره شد، آثار هنر جديد بيش تر به موزه گريزي، هنر ميرا، وابستگي زياد به محيط پيراموني و مشارکت فعالانه مخاطب به عنوان بخشي از اثر و غيره گرايش دارند. اين تضادها با امکانات موزه، چيدمان هاي ثابت مجموعه ها، ضرورت ارتباط منطقي ميان موضوع و مجموعه ها، نورپردازي، محدويت هاي زماني و مکاني در نمايش آثار موجب رويارويي هنر جديد با موزه ها شده است. در اين ميان پرسش اين است که آيا ميان هنر جديد و موزه هاي متعارف چالشي وجود دارد؟ آيا روش يا روش هايي براي حل اين چالش ها مي توان مطرح کرد؟
در اين مقاله در نگاه نخست به موزه، تعاريف، کارکردها و گونه شناسي موزه آمده و سپس به هنر جديد، ويژگي هاي آن و در پايان به مطالعه شش اثر از آثار موزه هنرهاي معاصر تهران پرداخته شده است
.
در پايان مواردي از چالش هاي فراروي موزه هنرهاي معاصر تهران با مطالعه شش اثر هنر جديد در مواردي از چيدمان اثر، نحوه نمايش و مستندنگاري مورد ارزيابي قرار گرفته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 845
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی