برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1386 , دوره  4 , شماره  2 (پياپي 8) ; از صفحه 5 تا صفحه 23 .
 
عنوان مقاله: 

شيوه شناسي زبان قرآن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
 
چکیده: 

پژوهش در زبان قرآن به عنوان يک اصطلاح فني، از مباني فهم و تفسير قرآن و موضوعي پراهميت و در عين حال نو و ناپرداخته به شمار مي آيد. اين موضوع البته مسايل متعددي همچون شيوه زبان قرآن، نقش و کارکرد آن (انگيزندگي يا معرفت بخشي)، يک وجهي بودن يا چند وجهي بودن (از بعد معناشناختي)، فيصله بخشي يا رازواري (از منظر روش شناختي) و جز آن را در بر مي گيرد.
مقاله حاضر پس از طرح مباحث مقدماتي و ايضاح مفهوم زبان، زبان قرآن و اشاره به زواياي گوناگون آن، شيوه زبان قرآن و سبک گفتمان هدايتي آن را مورد بررسي قرار داده است. نويسنده با مروري بر نظريه هاي گوناگون عرف عام و عرف خاص با رويکردهاي متفاوت آن در شيوه زبان قرآن، به نقد و بررسي آنها پرداخته و سپس با تکيه بر خصوصيت هاي ذاتي قرآن، نظريه ويژگي محور را به عنوان شيوه زبان قرآن برگزيده است. اين ديدگاه بر آن است که با توجه به دو جنبه ژرف ساخت و روساخت زبان قرآن، و به تعبيري، محتوا و هندسه ترکيبي آن، زبان قرآن زباني منحصر به فرد و بي همسان (ويژه) است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

سعیدی روشن، م. (1386). شیوه شناسی زبان قرآن. تحقیقات علوم قرآن و حدیث, 4(2 (پیاپی 8)), 5-23. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=137232Vancouver : کپی

سعیدی روشن محمدباقر. شیوه شناسی زبان قرآن. تحقیقات علوم قرآن و حدیث. 1386 [cited 2021April23];4(2 (پیاپی 8)):5-23. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=137232IEEE : کپی

سعیدی روشن، م.، 1386. شیوه شناسی زبان قرآن. تحقیقات علوم قرآن و حدیث, [online] 4(2 (پیاپی 8)), pp.5-23. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=137232. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 729 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی