برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تثبيت و بهينه سازي آنزيم گلوکز اکسيداز در حامل کتيرا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی شیمی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکزی
 
چکیده: 

مقدمه: آنزيم گلوکز اکسيداز (b-D-glucose: oxygen 1-oxidoreductase; EC: 1.1.3.4) يک فلاووپروتئين است که باعث کاتاليز اکسيداسيون D-b گلوکز به مولکول d-گلوکونولاکتون و پراکسيد هيدروژن به وسيله مولکول اکسيژن به عنوان پذيرنده الکترون مي گردد. آنزيم گلوکز اکسيداز علاوه بر کاربردهاي پزشکي آن در بيوسنسورها، در صنايع غذايي و تخمير نيز نقش دارد. در اين تحقيق، از کتيرا به عنوان ماتريکسي براي تثبيت آنزيم گلوکز اکسيداز استفاده شده و شرايط بهينه براي اين آنزيم به دست آمده و مقايسه اي بين آنزيم آزاد و تثبيت شده صورت گرفته است.
مواد و روش ها: آنزيم گلوکز اکسيداز در حامل طبيعي کتيرا به روش درگير کردن در يک ژل پليمري، تثبيت شد و اثرات پنج فاکتور
pH، دما، غلظت گلوکز، غلظت آنزيم و فشار اکسيژن بر روي آنزيم تثبيت شده بررسي شده است. هم چنين فعاليت آنزيم به روش کنترل pH اندازه گيري شده است.
يافته ها: شرايط بهينه آنزيم گلوکز اکسيداز براي انجام واکنش مذکور در دماي ٣٦ درجه سانتي گراد،
pH=6، غلظت گلوکز ١٠٠ ميلي گرم و فشار اکسيژن ١ ليتر بر دقيقه بدست آمده است که در اين شرايط آنزيم مذکور بيشترين فعاليت را نشان ميدهد و تا ٨ بار استفاده ميزان ٧٥درصد از فعاليت اوليه خود را حفظ مي کند.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج به دست آمده از فعاليت آنزيم گلوکز اکسيداز تثبيت شده در ژل کتيرا و مقايسه آن با آنزيم آزاد مي توان نتيجه گرفت که استفاده از اين پليمر طبيعي جهت تثبيت براي اين آنزيم مناسب و از نظر اقتصادي مقرون به صرفه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مبین، ش.، و اوتادی، م.، و ابراهیم حبیبی، آ.، و رحمن، ع. (1390). تثبیت و بهینه سازی آنزیم گلوکز اکسیداز در حامل کتیرا. علوم غذایی و تغذیه, 8(4 (پیاپی 32)), 5-12. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=137131Vancouver : کپی

مبین شیرین، اوتادی مریم، ابراهیم حبیبی آزاده، رحمن علیرضا. تثبیت و بهینه سازی آنزیم گلوکز اکسیداز در حامل کتیرا. علوم غذایی و تغذیه. 1390 [cited 2021September24];8(4 (پیاپی 32)):5-12. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=137131IEEE : کپی

مبین، ش.، اوتادی، م.، ابراهیم حبیبی، آ.، رحمن، ع.، 1390. تثبیت و بهینه سازی آنزیم گلوکز اکسیداز در حامل کتیرا. علوم غذایی و تغذیه, [online] 8(4 (پیاپی 32)), pp.5-12. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=137131. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 244 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی