برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه كرم هاي ضد آفتاب لوتسين و سي گل در پيشگيري از آفتاب سوختگي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پوست مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی لقمان حکیم
 
چکیده: 

با توجه به شيوع آفتاب سوختگي، عوارض شناخته شده و اهميت پيشگيري از آن و نظر به اينکه تنها کرم ضد آفتاب SPF=30 ساخت کشور به نام سي گل مدعي خاصيت محافظت در برابر آفتاب است و به منظور مقايسه اين کرم با کرم ضد آفتاب لوتسين SPF=30 ساخت فرانسه، اين تحقيق روي کوهنوردان در منطقه ورامين سال 1378 انجام شد.
تحقيق به روش کارآزمايي باليني پس از همسان سازي روي تعداد 50 نفر، (100 نمونه)، انجام گرفت. يک طرف صورت هر فرد بر حسب تصادف به عنوان گروه مورد و طرف ديگر بعنوان شاهد انتخاب و به ميزان 0.3 سي سي از کرم سي گل به طرف مورد و همين مقدار از کرم لوتسين به طرف شاهد ماليده شد. کوهنوردان 3.5 ساعت در معرض آفتاب قرار داشتند. ارزيابي 6 ساعت بعد از شروع توسط دستيار بيماري هاي پوست و 24 ساعت بعد توسط خود کوهنوردان بر اساس اريتم، سوزش، خارش و ميزان رضايت از فرآورده ها انجام شد. نتايج با آزمون هايCHI - Square, Mc Nemar  مورد قضاوت قرار گرفت.
افراد مورد مطالعه شامل 64% مرد و 36%  زن در سنين 7.5 ± 31.1 سال بودند. هر دو کرم در پيشگيري از آفتاب سوختگي در ارزيابي 6 ساعت پس از مصرف موفق بودند که اين ميزان در کرم سي گل در 34% موارد و در کم لوتسين در 40% موارد بودP<0.0005 . ميزان آفتاب سوختگي در ارزيابي 6 ساعت پس از مصرف در گروه مورد 66% و در گروه شاهد 60% و در خود ارزيابي کوهنوردان پس از  24ساعت، در گروه مورد 32.4% و در گروه شاهد 24.3% بود. ميزان رضايت از فرآورده در گروه مورد 86% و در گروه شاهد 90%، خارش در پوست صورت در گروه مورد 6% و در گروه شاهد نيز 6% و سوزش در پوست صورت در گروه مورد 10% و در گروه شاهد 6% بود که در همه موارد فوق دو گروه مشابه بوده و اختلاف آنها از نظر آماري معني دار نبود.
هر دو کرم اثرات ضد آفتاب و عوارض مشابه داشتند اما نظر به اينکه هيچکدام از کرم هاي ضد آفتاب با روش ذکر شده در اين مطالعه قادر به پيشگيري کامل از آفتاب سوختگي نبودند، تحقيقات بيشتر در اين زمينه لازم است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قلم کارپور، ف.، و امیرجوانبخت، ا.، و طوسی، پ.، و ولایی، ن.، و دهقان، م. (1379). مقایسه کرم های ضد آفتاب لوتسین و سی گل در پیشگیری از آفتاب سوختگی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), 5(2 (پی در پی 18)), 227-232. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13712Vancouver : کپی

قلم کارپور فریبا، امیرجوانبخت امیرمجدالدین، طوسی پرویز، ولایی ناصر، دهقان محمد. مقایسه کرم های ضد آفتاب لوتسین و سی گل در پیشگیری از آفتاب سوختگی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences). 1379 [cited 2021December01];5(2 (پی در پی 18)):227-232. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13712IEEE : کپی

قلم کارپور، ف.، امیرجوانبخت، ا.، طوسی، پ.، ولایی، ن.، دهقان، م.، 1379. مقایسه کرم های ضد آفتاب لوتسین و سی گل در پیشگیری از آفتاب سوختگی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), [online] 5(2 (پی در پی 18)), pp.227-232. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13712. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 408 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی