برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  15 , شماره  1 ; از صفحه 17 تا صفحه 26 .
 
عنوان مقاله: 

شواهدي مبني بر حضور يک کانال پتاسيمي جديد در رتيکلوم آندوپلاسميک دانه دار (RER) هپاتوسيتهاي موش صحرایي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات علوم اعصاب، گروه فیزیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران
 
چکیده: 

مقدمه: در مطالعات قبلي ما، دو جريان پتاسيمي با کنداکتانسهاي 598 pS و 368 در غشا اندوپلاسميک رتيکلوم ((RER، مشاهده گرديد. جريان 598 pS از يک کانال پتاسيمي وابسته به ولتاژ که به صورت حساس به ATP عمل مي کرد، ناشي مي شد. ولي از آنجایي که جريان 368 pS بندرت مشاهده مي گرديد، ماهيت آن در هاله اي از ابهام باقي ماند. از آنجایي که کانالهاي کاتيوني ارگانلهاي داخل سلولي همچون ميتوکندري و RER نقش مهمي در سيگناليگ داخل سلولي و حفاظت سلولي ايفا مي کنند، تعيين خصوصيات بيوفيزيک و فارماکولوژيک اين کانالها اهميت دارد.
روش ها: از روش ثبت تک کانال متعاقب الحاق آن در غشاء ليپيدي دو لايه استفاده شد. فسفاتيديل کولين (ليپيد غشا
PC ;) از از زرده تخم مرغ تازه استخراج گرديد، غشا ليپيدي دو لايه (BLM) در منفذ 150 ميکرون تشکيل شد. اندوپلاسميک رتيکلوم دانه دار توسط هموژنيزاسيون و چندين مرحله اولتراسانتريفيوژ از کبد بدست آمد. تمام ثبت ها در 10kHz فيلتر و با سرعت نمومه برداري 10 kHzجهت آناليز توسط clampfit9 ذخيره مي گرديد. آناليز اماري بر اساس متدMarkov’s noise free single channel analysis صورت گرفت.
يافته ها: يک کانال پتاسيمي با کنداکتانس
346 pS مشاهده شد که در محدوده ولتاژي +50 mV تا 50- به صورت غير وابسته به ولتاژ عمل مي کرد و در کليه ولتاژها Po بالاتر از 0.9 را نشان مي داد. مهارکننده هاي غير اختصاصي کانالهاي پتاسيمي همچون-AP 4 در دوز 20 mM فعاليت کانال را مهار مي کرد اين در حالي است که نوکلئوتيدهاي داخل سلولي همچون ATP تاثيري بر فعاليت کانال نداشت.
نتيجه گيري: در اين مطالعه يک کانال پتاسيمي جديد با کنداکتانس
346 pS مشاهده شد که بر خلاف کانال 598 pS مشاهده شده در تحقيق قبلي، حساس به ATP نمي باشد. اين کانال احتمالا در حفظ هوموستاز کلسيم و حفاظت سلولي نقش داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سالاری، س.، و الیاسی، ا.، و صغیری، ر. (1390). شواهدی مبنی بر حضور یک کانال پتاسیمی جدید در رتیکلوم آندوپلاسمیک دانه دار (RER) هپاتوسیتهای موش صحرایی. فیزیولوژی و فارماکولوژی (PHYSIOLOGY AND PHARMACOLOGY), 15(1), 17-26. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=136928Vancouver : کپی

سالاری سجاد، الیاسی افسانه، صغیری رضا. شواهدی مبنی بر حضور یک کانال پتاسیمی جدید در رتیکلوم آندوپلاسمیک دانه دار (RER) هپاتوسیتهای موش صحرایی. فیزیولوژی و فارماکولوژی (PHYSIOLOGY AND PHARMACOLOGY). 1390 [cited 2021July26];15(1):17-26. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=136928IEEE : کپی

سالاری، س.، الیاسی، ا.، صغیری، ر.، 1390. شواهدی مبنی بر حضور یک کانال پتاسیمی جدید در رتیکلوم آندوپلاسمیک دانه دار (RER) هپاتوسیتهای موش صحرایی. فیزیولوژی و فارماکولوژی (PHYSIOLOGY AND PHARMACOLOGY), [online] 15(1), pp.17-26. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=136928. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 78 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی