برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل خطر عمده استروك ايسكميك در زنان، 1381

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
 
چکیده: 
زمينه و هدف: استروك يكي از علل ميرايي و ناتواني در دنيا است. با آنكه استروك در مردان شايع تر از زنان است اما بيش از نيمي از مرگ هاي ناشي از استروك در زنان روي مي دهد. چندين حالت و عوامل مرتبط با شيوه زندگي بعنوان عامل خطر استروك شناسايي شده اند. هدف از اين مطالعه بررسي عوامل خطر عمده استروك و الگوي آن در زنان است.
روش كار: تعداد 62 بيمار مبتلا به استروك ايسكميك از بخش نورولوژي بيمارستان علوي طي سال 1381 انتخاب شدند و با شاهد هاي همسان شده از نظر سني از ساير بخش هاي همان بيمارستان مقايسه شدند. اطلاعات مربوط به وضعيت مواجهه با عوامل خطر عمده توسط پرسشنامه داراي ساختار و از طريق مصاحبه گردآوري شد. خطر استروك توسط محاسبه شانس نسبي بر آورد گرديد.
يافته ها: خطـر استروك در زنان با پرفشاري خـون (OR=8.4 95% CI=1.8-3.7)، سيگاري كنوني (OR=4.2 95% CI=1.1-16)، ديابت (OR=3.7 95% CI=1.4-9.7) و بيماري قلبي ( OR=3.2 95% CI=1.2-8.4) بطور معني داري افزايش نشان داد. ارتباط ساير عوامل نظير فعاليت فيزيكي، ارتباط غير مستقيم با دود سيگار و سابقه كلسترول بالا با استروك معني دار نبود.
نتيجه گيري: فشار خون بالا، مصرف سيگار، ديابت و بيماري قلبي عوامل خطر عمده استروك در زنان هستند. بسياري از اين عوامل قابل اصلاح يا تغيير هستند، بنابراين استراتژي هاي پيشگيري بايد با در نظر گرفتن اين نكات در جهت كاهش استروك در زنان برنامه ريزي گردد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 92
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی