برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1388 , دوره  5 , شماره  17 ; از صفحه 15 تا صفحه 27 .
 
عنوان مقاله: 

کاهش مدت زمان دوره گذراي گرم شدن در موتور احتراق داخلي از طريق پيش گرمايش اجزاي موتور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
 
چکیده: 

دوره گرم شدن موتور يک دوره گذراي حرارتي است که در آن، دماي موتور و اجزاي آن در اثر شار حرارتي ناشي از احتراق از دماي محيط به دماي پاياي کارکرد موتور و از ديدگاه حرارتي به شرايط پاياي حرارتي مي رسند. چون اين زمان در موتور احتراق داخلي از نظر حرارتي گذرا محسوب مي گردد، لذا توسط روش هاي تحليل انتقال حرارت پايا قابل تجزيه و تحليل نيست و بايد از روش هاي تحليل انتقال حرارت گذرا براي اين منظور بهره برد. يکي از مناسب ترين روش هاي تحليل انتقال حرارت گذرا روش ظرفيت حرارتي فشرده است که در راستاي دستيابي به اهداف پژوهش پيش رو استفاده شده است. البته به کارگيري روش ياد شده مستلزم برآورده شدن شرايط خاصي است که در جاي خود به آن ها پرداخته خواهد شد.
در اين پژوهش انتقال حرارت در اجزاي اصلي موتور مانند سمبه (پيستون)، بدنه موتور (بلوک سيلندر)، بستار (سرسيلندر)، روغن و خنک کننده موتور در مرحله گذراي گرم شدن موتور به کمک روش ظرفيت حرارتي فشرده بررسي و معادلات انتقال حرارت در اين دوره ارايه مي گردد. معادلات انتقال حرارت اجزاي موتور در دوره ياد شده به صورت يک دستگاه معادلات تفاضلي (ديفرانسيل) ظاهر مي شوند. به دليل وجود جملات غيرخطي پيچيده در معادلات ياد شده، حل تحليلي آن ها به سادگي امکان پذير نيست و لذا براي حل آن ها از نرم افزار متلب استفاده مي شود. پس از تکميل نرم افزار ياد شده، رفتار حرارتي اجزاي موتور، به ويژه خنک کننده آن که از اهميت بسزايي برخوردار است استخراج مي گردد.
پس از استخراج دماي خنک کننده، نتايج ياد شده با نتايج تجربي تجربي حاصل از آزمون موتور در دوره گرم شدن آن که در مرکز تحقيقات موتور ايران خودرو (ايپکو)، صورت گرفته است، مقايسه مي شود و بدين ترتيب درستي و صحت نتايج به دست آمده بررسي مي شود. در نهايت نيز پس از تاييد روش هاي اتخاذ شده، راهکارهاي پيشنهادي کاهش زمان گرم شدن موتور مطرح مي شود و نتايج حاصل از تاثير روش هاي ياد شده بر رفتار حرارتي خنک کننده ارايه مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 119
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی