برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير راديوتراپي و شيمي درماني بر الكتروكارديوگرام مبتلايان به سرطان پستان چپ ماستكتومي شده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به عوارض شناخته شده اشعه بر روي قلب و نگراني از احتمال ايجاد بيشتر عوارض در زنان مبتلا به سرطان پستان و همچنين عدم اطلاع دقيق از وضعيت آن، مطالعه حاضر به منظور تعيين تاثير راديوتراپي بر الکتروکارديوگرام مبتلايان به سرطان پستان چپ ماستکتومي شده در مراجعين به بخش راديوتراپي- انکولوژي بيمارستان امام حسين (ع) در سال 1379، انجام پذيرفت.
مواد و روشها: تحقيق به روش کارآزمايي باليني از نوع مقايسه قبل و بعد، بر روي 73 نفر بيمار که قبلا ماستکتومي و شيمي درماني شده و جهت راديوتراپي مرجعه کرده بودند، به عمل آمد. تاثير راديوتراپي و شيمي درماني بر روي الکتروکارديوگرام و نقش وضعيت قاعدگي، مصرف دارويAdriamycin و تعداد فيلدهاي راديوتراپي بررسي گرديد.
يافته ها: متوسط سن بيماران مورد مطالعه 47 سال بود. مداخله صورت گرفته در کوتاه مدت موجب 27% و در بلند مدت موجب  70%تغييرات موج T و قطعه ST روي الکتروکارديوگرام گرديد. مصرفAdriamycin ، مدت ظهور و علايم را کاهش و شدت آن را افزايش داده است. شروع تغييرات با افزايش تعداد فيلدهاي راديوتراپي افزايش و زمان ظهور آن کاهش يافته است. ميزان تغييرات ST/T در زنان يائسه بالاتر از زنان غير يائسه گزارش شد.
نتيجه گيري و توصيه ها: در اين بررسي معلوم شد که راديوتراپي و شيمي درماني مي توانند موجب تغييراتECG  در کوتاه مدت و بلند مدت بشوند. بنابراين انجام معاينات قلبي در بيماراني که تحت درمان با راديوتراپي و شيمي درماني قرار مي گيرند بايد با دقت بيشتري صورت گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 141
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی