برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1383 , دوره  14 , شماره  45 ; از صفحه 43 تا صفحه 51 .
 
عنوان مقاله: 

آيا مي توان ميزان سزارين را در استان مازندران كاهش داد؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: سزارين عمل جراحي بزرگي است كه عوارض بسيار زيادي را بر مادر و نوزاد تحميل مي كند. در كشور ايران در سال 1381، 37 درصد زايمان ها و در همان سال در استان مازندران، 56 درصد زايمان ها به روش سزارين انجام شد. در حالي كه سازمان هاي جهاني توصيه مي كنند 15-10 درصد زايمان ها به روش سزارين انجام شود. هدف اين پژوهش؛ تعيين تاثير سياست هاي استاني بر ميزان سزارين مي باشد.
مواد و روش ها: پژوهش به روش كارآزمايي باليني در دو بيمارستان منتخب استان (يك بيمارستان به عنوان مورد و يك بيمارستان به عنوان شاهد) از تاريخ پانزدهم آبان ماه 1381 لغايت پانزدهم شهريور 1382 انجام شد. مداخله (مكاتبه محرمانه با جراحان در مورد ميزان سزارين هاي انجام شده در بيمارستان و ميزان سزارين انجام شده توسط هر يك از جراحان) در بيمارستان مورد انجام شد. داده هاي قبل و بعد از مداخله در هر بيمارستان و هم چنين داده هاي بيمارستان مورد و شاهد با يكديگر مقايسه شدند. جهت تجزيه و تحليل آماري از آمار توصيفي و استنباطي استفاده شد.
يافته ها: در طول انجام پژوهش 2171 زايمان در بيمارستان مورد و 980 زايمان در بيمارستان شاهد انجام شد. از اين ميان، 8/44 درصد در گروه مورد و 6/46 درصد زايمان ها در گروه شاهد به روش سزارين انجام شد. آزمون آماري نشان داد كه مداخله بر ميزان سزارين تاثير ندارد. ولي ميزان سزارين در گروه مورد و شاهد بعد از مداخله نسبت به قبل از مداخله كاهش يافته بود(P<0.01) . بيش ترين علت سزارين در هر دو گروه قبل و بعد از انجام مداخله، سزارين تكراري بود.
استنتاج: با توجه به يافته هاي پژوهش و برنامه هاي اجرا شده توسط معاونت درمان دانشگاه جهت كاهش سزارين، موفقيت در اين امر، نظارت و كنترل بيشتر مسوولين در كليه امور، خصوصا ميزان سزارين را مي طلبد. پيشنهاد مي شود؛ معاونت محترم درمان دانشگاه، با جلب همكاري ساير ارگان هاي مرتبط، برنامه هاي مدون و مستمري جهت كاهش سزارين اجرا نمايند. ضمنا با توجه به اينكه اكثريت سزارين هاي انجام شده، سزارين تكراري بودند، پيشنهاد مي شود ضمن ترويج زايمان واژينال پس از سزارين (VBAC)، امكانات لازم را براي اين امر فراهم نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خانی، ص.، و شعبان خانی، ب. (1383). آیا می توان میزان سزارین را در استان مازندران کاهش داد؟ . مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), 14(45), 43-51. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13524Vancouver : کپی

خانی صغری، شعبان خانی بیژن. آیا می توان میزان سزارین را در استان مازندران کاهش داد؟ . مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه). 1383 [cited 2021October19];14(45):43-51. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13524IEEE : کپی

خانی، ص.، شعبان خانی، ب.، 1383. آیا می توان میزان سزارین را در استان مازندران کاهش داد؟ . مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران (نامه دانشگاه), [online] 14(45), pp.43-51. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13524. 

 
بازدید یکساله 124 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی