برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير تزريق هم زمان واکسن هپاتيت B و دوگانه بر سطح آنتي بادي ضدهپاتيت B در بيماران تحت دياليز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه نفرولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: توليد آنتي بادي به علل مختلفي در بيماران دياليزي مختل است. راه هاي گوناگوني جهت بهبود پاسخ به واکسن هپاتيت B در اين بيماران وجود دارد. در اين مطالعه درصد برآمديم تا تاثير واکسن دوگانه بر ميزان پاسخ دهي به واکسن هپاتيت B را بررسي کنيم.
روش ها:
43 بيمار همودياليزي و 20 بيمار دياليز صفاقي که به يک دوره کامل واکسيناسيون هپاتيت B پاسخ نداده بودند، انتخاب شده و به دو گروه A (30 بيمار) و گروه B (33 بيمار) تقسيم شدند. واکسن هپاتيت B به ميزان چهل ميکروگرم در فواصل صفر، 1 و 6 ماه به بيماران تزريق شد. در گروه A هم زمان با دوز صفر، واکسن دوگانه نيز تزريق شد. در فواصل 1 تا 2 ماه و 6 ماه بعد از اتمام واکسيناسيون، سطح آنتي بادي برعليه هپاتيت B (HBS ab) اندازه گيري شد.
يافته ها: ميزان پاسخ به واکسن در بيماران گروه
A، در ماههاي اول 96 درصد در مقابل 83.9 درصد در بيماران گروه B (P=0.7) و در ماه ششم 87.5 درصد در مقابل 83.3 درصد .(P>0.34) پاسخ دهي به واکسن در بيماران مبتلا به هپاتيت C کمتر از بيماران غير مبتلا به هپاتيت C (P=0.02) بود و در بيماران جوان بهتر لز بيماران مسن به واکسيناسيون پاسخ داده بودند (P=0.005 و r=0.339).
نتيجه گيري: تزريق واکسن دوگانه همراه با واکسن هپاتيت
B تاثيري در تداوم پاسخ به واکسن هپاتيت B ندارد. ميزان پاسخ به واکسن در بيماران مسن کمتر از افراد جوان و در بيماران مبتلا به عفونت هم زمان هپاتيت C کمتر از افراد غير مبتلا به عفونت هپاتيت C است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

شهیدی، ش.، و نامداری قرقانی، ن.، و مرتضوی نجف آبادی، م.، و صادقی، س.، و ریحانی، ه.، و حیدریان، ب. (1390). تاثیر تزریق هم زمان واکسن هپاتیت B و دوگانه بر سطح آنتی بادی ضدهپاتیت B در بیماران تحت دیالیز. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, 29(126), 56-64. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=135138Vancouver : کپی

شهیدی شهرزاد، نامداری قرقانی نسرین، مرتضوی نجف آبادی مژگان، صادقی سمیه، ریحانی هما، حیدریان بهزاد. تاثیر تزریق هم زمان واکسن هپاتیت B و دوگانه بر سطح آنتی بادی ضدهپاتیت B در بیماران تحت دیالیز. مجله دانشکده پزشکی اصفهان. 1390 [cited 2021April15];29(126):56-64. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=135138IEEE : کپی

شهیدی، ش.، نامداری قرقانی، ن.، مرتضوی نجف آبادی، م.، صادقی، س.، ریحانی، ه.، حیدریان، ب.، 1390. تاثیر تزریق هم زمان واکسن هپاتیت B و دوگانه بر سطح آنتی بادی ضدهپاتیت B در بیماران تحت دیالیز. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, [online] 29(126), pp.56-64. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=135138>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 124 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی