برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1389 , دوره  3 , شماره  5 ; از صفحه 75 تا صفحه 86 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ضرورت استفاده از سيستم هاي اطلاعاتي در مستندسازي فني پروژه هاي عمراني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

شرکت هاي عمراني، در دنياي پر تحول امروزي، نقش عمده اي در روند اقتصاد جهاني ايفا مي کنند و حجم قابل توجهي از نقديگي کشورها در اين شرکت ها جريان دارد. امروزه اين شرکت ها با فضاي جديدي مواجه هستند. از يک سو نياز کشورها به ايجاد و توسعه زيربناهاي مورد نياز به طور روزافزون افزايش مي يابد و از ديگر سو، تحولات جهاني بر روند کاري آنها تاثيرات قابل توجهي مي گذارد. اين شرکت ها به طور مداوم در حال افزايش هستند، وليکن دوام و بقاي آنها مستلزم استفاده از ابزارهاي مديريتي و اطلاعاتي نوين مي باشد، چرا که اگر نتوانند با استفاده از اين ابزارها، قيمت تمام شده خود را کاهش و کيفيت اجرا را افزايش دهند، جايي در عرصه رقابت نخواهند داشت. اين شرکت ها مي بايست در طي برنامه اي مدون، ساختارهاي سنتي خود را به ساختارهاي نوين مديريتي، تغيير داده و خود را براي مواجهه با شرايط پيش رو آماده سازند.
يکي از راهکارهاي موثر که سهم بسزايي در کاهش هزينه هاي شرکت هاي عمراني و افزايش بهروري آنها دارد، مستندسازي فني پروژه ها است. مستندسازي فني، يکي از ابزارهاي مديريت دانش، براي انتقال تجربيات و دانش ضمني و عيني ايجاد شده در پروژه ها مي باشد. با توجه به ماهيت کار پروژه هاي عمراني، مستندسازي هدفمند، صحيح و کامل آنها نيازمند استفاده از ابزارهاي مناسب فناوري اطلاعات، از جمله سيستمهاي اطلاعاتي مي باشد.
در اين پژوهش، تاثير سيستمهاي اطلاعاتي مبتني بر مستندسازي فني، بر چرخه مديريت دانش و به تبع آن مستندسازي فني سازمان مورد بررسي قرار گرفته است. باشد که نتيجه اين پژوهش پاسخگوي بسياري از مشکلات موجود در مستندسازي پروژه هاي عمراني گردد و بتواند نقش موثري در کاهش دوباره کاري هاي موجود در اين پروژه ها و هزينه تمام شده آنها داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 333
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی