برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

هپاتيت ويروسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه داخلی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

هپاتيت هاي حاد ويروسي که توسط 5 ويروس شناخته شده ايجاد مي گردند عبارت از هپاتيت A (HAV)،(HBV) B ،(HCV) C ، HDV) D) و(HEVE  هستند. هپاتيت A و E هپاتيت عفوني نيز ناميده مي شوند که از طريق مدفوعي و دهاني منتشر و در شرايط زندگي غير بهداشتي ايجاد مي شوند و کاملا مسري هستند و مي توانند به صورت همه گير و يا تک گير ايجاد گردند. خود محدود شونده هستند و به فرم مزمن تبديل نمي شوند. هپاتيت B، C و D هپاتيت سرمي ناميده مي شوند و سرايت آن از طريق غير گوارشي است و با شيوع کمتر از طريق ارتباط جنسي مي باشد. زياد مسري نيست و به صورت انفرادي افراد را درگير مي کند و به ندرت به صورت همه گير بروز مي نمايد. در بالغين، هپاتيت حاد10B درصد مزمن و هپاتيت حاد C تا حدود 80 درصد مزمن مي گردد.
نکات برجسته در مورد هپاتيت
B
1) طيف علايم باليني در هپاتيت حاد و مزمن B از فرم بي علامت تا هپاتيت برق آسا، سيروز و هپاتوسلولارکارسينوما متغير است.
(2 حدود 70 درصد هپاتيت حاد به صورت هپاتيت بي علامت يا علايم مختصر باليني و تنها 30 درصد بيماران به صورت يک زردي واضح تظاهر مي يابند.
(3 عوارض هپاتيت مزمن B از يک حامل غيرفعال (Inactive carrier) تا پيدايش سيروز، نارسايي کبدي، هپاتوسلولار کارسينوما، عوارض خارج کبدي و مرگ مي تواند گسترش يابد.
(4 درمان هپاتيت حاد B علامتي و در جهت تسکين علايم باليني است، اما در صورت هپاتيت شديد (1.5 <INR) و يا سير بدخيم از قبل ادامه علايم و بيلي روبين بالاتر از ml/dl 10 که بيش از 4 هفته از شروع علايم به طول انجامد، درمان با داروهاي نوکلئوزيد و يا نوکلئوتيدي پيشنهاد مي گردد.
(5 درمان هپاتيت مزمن B در صورت انديکاسيون با اينترفرون α2b و يا Peg IFNα2α (Pegasys)و يا استفاده از داروهاي نوکلئوتيدي-نوکلئوزيدي شامل لاميودين، آدفوير، انتکاوير، تتوفوير و تلبوودين صورت مي پذيرد.
نکات برجسته در مورد هپاتيت
C
(1 به دو صورت هپاتيت حاد و مزمن تظاهر مي يابد. هپاتيت حاد اغلب بي علامت مي باشد و در صورت علايم باليني در عرض چند هفته تخفيف مي يابد. هپاتيت حاد به ندرت نارسايي کبدي مي دهد.
(2 ريسک هپاتيت مزمن بعد از مرحله حاد بسيار بالا است. در 80 تا 100 درصد، بيمار HCV RNA مثبت و در 60 تا 80 درصد آنزيم هاي کبدي بالا باقي مي مانند.
(3 غالب بيماران مبتلا به هپاتيت مزمن C بي علامت هستند و يا مختصر علايم غير اختصاصي دارند.
(4 عوارض آن مي تواند از يک هپاتيت مزمن تا سيروز، هپاتوسلولارکارسينوما، نارسايي کبدي و مرگ متغير باشد.
(5 درمان انتخابي در صورت انديکاسيون (IFNα2α (Pegasys+Ribavirin به مدت 24 تا 48 هفته بسته به ژنوتيپ ويروس به ترتيب (2 و 3) و (1 و 4) مي باشد.
در فيلم حاضر که در دو قسمت تهيه شده است؛ در قسمت اول اعمال کبد، معرفي از هپاتيت هاي ويروسي، علايم آن ها به همراه پيش گيري، راه هاي انتقال آن و با گزارشي از بيماران مبتلا به هپاتيت به تصوير در آمده است. در قسمت دوم عوارض هپاتيت ها،
معاينه فيزيکي بر سر بالين بيماران، انديکاسيون هاي بستري و درمان آن ها به طور اختصار شرح داده شده است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کلانتری، ح. (1390). هپاتیت ویروسی. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, 29(128), 155-156. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=135022Vancouver : کپی

کلانتری حمید. هپاتیت ویروسی. مجله دانشکده پزشکی اصفهان. 1390 [cited 2021September24];29(128):155-156. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=135022IEEE : کپی

کلانتری، ح.، 1390. هپاتیت ویروسی. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, [online] 29(128), pp.155-156. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=135022. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1361 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی