برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي شيوع درد شانه پس از جراحي سزارين با بيهوشي عمومي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: درد شانه پس از سزارين، از جمله شكايات بيماران است. هدف از اجراي اين مطالعه، تخمين شيوع درد شانه و ارتباط آن با عمل جراحي سزارين انتخابي در بيماران با بيهوشي عمومي بوده است.
روش کار: مطالعه حاضر، مطالعه توصيفي مقطعي است كه جامعه آماري پژوهش در بيمارستان امام رضا (ع) و بيمارستان امام زمان (عج) مشهد 930 نفر بودند و از اين تعداد 332 نفر به صورت تصادفي انتخاب شدند. پرسشنامه اي توسط پژوهشگران شامل سن، وجود يا عدم وجود درد، محل درد (شانه راست يا چپ)، شدت درد (خفيف، متوسط و شديد) و محل نصب كاتتر وريدي بوده، طراحي شد و براي هر بيمار با روش مصاحبه، پر شد. تجزيه و تحليل آماري با آزمونهاي آماري تي مستقل، كاي دو و آزمون دقيق فيشر و با استفاده از نرم افزار
SPSS (نسخه 14) انجام شد.
يافته ها: يافته ها نشان داد که شيوع درد شانه در عمل جراحي سزارين انتخابي، 131 نفر (
39.45%) بوده و ارتباط معني داري بين ميزان درد ( بي دردي، خفيف، متوسط و شديد ) و سمت شانه وجود داشت. بيشترين شيوع درد شانه در شانه راست به ميزان متوسط بود (p<0.05)و همچنين ارتباط معني داري بين شيوع درد شانه پس از سزارين و جراح آن و تعداد عملهاي سزارين انجام شده توسط آن جراح وجود داشت (p<0.05).
نتيجه گيري: اين مطالعه مشخص مي کند که درد شانه به دنبال سزارين در بيماران با بيهوشي عمومي، عارضه قابل توجهي است و اين درد با شدت متوسط و در شانه راست بيشتر ايجاد مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1742
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی