برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  1 , شماره  1 ; از صفحه 6 تا صفحه 11 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي احتمال افزايش ريسک سکته مغزي در وابستگان به ترياک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: سکته مغزي، به عنوان سومين علت مرگ و مير، به عوامل مختلفي وابسته است. ترياک، صرف نظر از ايجاد وابستگي که خود يک مشکل عمده اجتماعي، فردي و فرهنگي است، مي تواند اثرات مختلفي روي فيزيولوژي بدن، سيستم ايمني و انعقادي از جمله فيبرينوژن پلاسما داشته باشد و بالقوه ممکن است بر ميزان ابتلا به سکته مغزي تاثيرگذار باشد. اين مطالعه براي بررسي رابطه وابستگي به ترياک با ابتلا به سکته مغزي انجام شد.
روش ها: اين مطالعه به صورت شاهد– موردي در طي سال هاي 83-1382 در بيمارستان شفاي کرمان بر روي 105 بيمار مبتلا به سکته مغزي در گروه مورد و همين تعداد از بخش اورولوژي به عنوان گروه شاهد انجام شد. در هر گروه 55 زن و 50 مرد قرار گرفتند. داده هاي به دست آمده از بيماران، طي شرح حال، معاينه فيزيکي و اقدامات تشخيصي، در پرسش نامه هاي خاص ثبت و سپس با استفاده از آزمون مجذور کاي آناليز شد.
يافته ها: در گروه مورد 31 نفر (
29.5%) و در کروه شاهد 11 نفر (10.5%) وابسته به ترياک بودند که اختلاف آنها معني دار بود (0.001>P). از آن جايي که احتمال اثر هم زماني مصرف سيگار و ترياک بر اين مقدار وجود داشت، رابطه مصرف سيگار با سکته مغزي نيز محاسبه گرديد (0.0001>P). بر اين اساس هر دو عامل با ابتلا به سکته مغزي رابطه معني داري داشتند، لذا براي جداسازي اثرات مستقل اين دو عامل خطر آناليز لجستيک رگرسيون انجام شد که باز هم نشان دهنده رابطه معني دار مستقل هر کدام از اين دو عامل بود. Odds Raito محاسبه شده براي وابستگي به سيگار 2.207 (0.012>P) و براي وابستگي به ترياک 2.36 (0.040>P) بود.
نتيجه گيري: وابستگي به ترياک مي تواند به عنوان يک عامل خطر مستقل براي سکته مغزي مطرح باشد. اين يافته از آن جا که هماهنگ با يافته هاي ديگر در مورد افزايش فيبرينوژن پلاسما با مصرف ترياک و افزايش خطر آترواسکلروز است، اهميت پيشگيري زيادي پيدا مي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1213
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی