برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  13 , شماره  41 ; از صفحه 69 تا صفحه 75 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير عوامل محيطي بر وضعيت بايگاني پرونده هاي پزشكي در بيمارستان هاي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در سال 1380

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: عوامل محيطي نظير عوامل شيميايي، بيولوژيكي، فيزيكي و غير متعارف، موجب از بين رفتن پرونده هاي پزشكي در بايگاني ها مي شوند. با توجه به اهميت حفظ و نگهداري مدارك پزشكي، پژوهشگران بر آن شدند تا به بررسي پرونده هاي موجود در بايگاني هاي پزشكي بيمارستان هاي استان مازندران با در نظرگرفتن شرايط اقليمي منطقه، محل قفسه و پوشش پرونده ها و شرايط نگهداري آن ها جهت افزايش دوام و استحكام اوراق بپردازند.
مواد و روش ها: جامعه مورد بررسي، كليه بايگاني هاي بيمارستـان هاي آموزشي- درماني استان مازندران (20 مورد) مي باشد.تحقيق به روش توصيفي انجام گرفت. ابزار گردآوري اطلاعات چك ليست (سياهه سوالات) بود كه توسط محققان از نزديك بررسي، اندازه گيري و ثبت گرديد.
يافته ها: اين تحقيق نشان داد كه عوامل فيزيكي و شيميايي در بايگاني هاي پزشكي به ترتيب 75 درصد و 6/61 درصد پرونده ها و عوامل بيولوژيكي و غير متعارف به ترتيب 2/61 درصد و 3/38 درصد پرونده ها را مورد فرسايش قرارداده اند. مهم ترين نكته در اين بايگاني ها در سطح استان آن بوده است كه در زمان بررسي، ميزان رطوبت در تمامي موارد بالاتر از 60 درصد (بالاتر از حد طبيعي) بوده است.
استنتاج: با توجه به شرايط اقليمي منطقه و وجود فضاهاي نا مناسب جهت بايگاني، رطوبت زياد و دماي بالا و گرد و غبار موجب زوال و نابودي پرونده هاگرديده و محيطي مناسب جهت رشد باكتري ها و قارچ ها فراهم مي آورد كه ضروري است با اختصاص فضاي مناسب و كنترل اين عوامل، اقداماتي نظير نصب دستگاه هاي رطوبت سنج ودما سنج و تهويه هوا و گرد و غبار روبي (حداقل هر شش ماه يك بار) و ضد عفوني انجام پذيرد. همچنين عامل نور موجب فرسايش پرونده ها مي گردد كه جهت جلوگيري از اين فرسايش بايد همزمان از نور طبيعي و مصنوعي با رعايت استانداردهاي لازم، استفاده گردد و با تدابير ايمني در مواقع اضطراري (آتش سوزي)، وسايل اطفاي حريق در بايگاني ها نصب گردد. براساس يافته هاي پژوهش و مشكلاتي كه شيوه نگهداري سنتي مدارك پزشكي با آن مواجه مي باشد، بهره گيري از تجربيات مدارك پزشكي الكترونيكي و سيستم هاي نوين بايگاني، ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 197
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی