برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  13 , شماره  41 ; از صفحه 55 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير آموزش هاي تغذيه و بهداشت به زنان عشايري در سلامت ايل و نقش زنان عشايري در گسترش فرهنگ تغذيه و بهداشت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: در سال هاي اخير، وضعيت تغذيه خوب به عنوان يك شاخص توسعه و زنان به عنوان پرورش دهندگان نسل بعد در جامعه از اهميت ويژه اي برخوردار هستند، از اين رو در كشورهاي در حال رشد، آموزش تغذيه در توسعه اقتصادي و ملي مورد توجه برنامه ريزان بهداشتي، اقتصادي و اجتماعي قرار گرفته است.
مواد و روش ها: با همكاري دختران با سواد داوطلب و معلمين عشايري به مدت يك سال، برنامه آموزشي مدوني با محتواي مباني بهداشت و تغذيه در خانواده هاي مورد مطالعه به اجرا در آمد. جامعه مورد مطالعه 141خانوار از طايفه هاي ايل قشقايي است كه به طور تصادفي به نسبت جمعيت از اين طايفه ها انتخاب شده اند. اطلاعات با استفاده از روش مشاهده مستقيم، ثبت و مطالعه گرديد.
يافته ها: ميانگين انرژي لازم براي انجام كارهايي كه فقط زنان به عهده دارند1270 كالري، و سهم زنان در كارهايي كه زن و مرد با مشاركت هم انجام مي دهند790 كالري، و ميانگين انرژي لازم براي كارهايي كه منحصرا مردان انجام مي دهند 830 كالري بود. مصرف كالري سرانه خانوار با «پرسشنامه 24 ساعت ياد آمد خوراك»، 3054 كالري برآورد گرديد.
سرانه مصرف مردان 3300 كالري، زنان 1500 كالري و ساير اعضا ،1860 كالري تعيين شد و مقدار قابل توجهي از سبد غذايي آن ها، سهم مرغ ها و سگ هاي ايل مي شد. درصد سوء تغذيه كودكان زير 6 سال عشاير مورد مطالعه، قبل و بعد از مداخله آموزشي، اختلاف معني داري را نشان مي دهد (p<0.05). گرچه هنوز از درصد كودكان دچار سوء تغذيه استان فارس بيش تر است.
استنتاج: مردان به دليل محدود شدن كار چوپاني، كارگري، مديريت طايفه و تيره، كشيك شبانه، شكار و داد و ستد از طرفي و بالا بودن سهم مردان و مهمان ها از سهم غذاي روزانه خانوار، افزايش وزن و زنان به دليل كاهش درآمد و افزايش تلاش براي تامين حداقل نياز فرزندان، انرژي بيش تري مصرف مي كنند و كاهش وزن دارند.
آموزش دادن زنان و دختران باسواد و داوطلب عشايري در موضوعات بهداشتي و فرهنگي براي جبران عقب ماندگي جامعه ايلي از توسعه فرهنگي و بهداشتي امري ضروري است كه بايد بيش تر از گذشته مورد توجه مسوولان محترم كشور قرار بگيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 193
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی