2 SID.ir | مقايسه نتايج زودرس آنژيوپلاستي عروق كرونر در Chronic Total Occlusion با و بدون وجود Bridging Collateral Vessels
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

مقايسه نتايج زودرس آنژيوپلاستي عروق كرونر در Chronic Total Occlusion با و بدون وجود Bridging Collateral Vessels

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: هدف اين مطالعه، بررسي اثرتشكيل پل درعروق فرعي[Bridging Collateral Vessels BCVs.] بر ميزان موفقيت آنژيوپلاستي در موارد انسداد مزمن و كامل عروق كرونر [Chronic Total Occlusion CTO] مي باشد. در آنژيوپلاستي عروق كرونر در مواردCTO ، تقسيم بندي شكل ضايعات ممكن است در ارزيابي ميزان موفقيت آنژيوپلاستي مفيد باشد. در مورد نقش BCVs در ميزان موفقيت آنژيوپلاستي در CTO اختلاف نظرهايي وجود دارد.
مواد و روش ها: 77 بيمار كه آنژيوپلاستي آن ها در ضايعات CTO صورت گرفته بود، وارد اين مطالعه شدند. اين بيماران به دو گروه تقسيم شدند. در گروه اول كه شامل 27 بيمار بود، BCVs وجود داشت و در گروه دوم (50 بيمار) بيماران فاقد BCVs بودند.
يافته ها: در 11 بيمار از گروه اول و 41 بيمار از گروه دوم، آنژيوپلاستي با موفقيت همراه بوده است (7/40 درصد در مقابل 82 درصد، p=0.0002 و 3.9=خطر نسبي، با حد اطمينان 95 درصد، 7/1 تا 4/6). از 52 بيمار با آنژيوپلاستي موفقيت آميز، در بيماراني كه طول مدت انسداد در آن ها كم تر از 3 ماه تخمين زده شد، ميزان نتايج موفقيت آميز بيش از بيماراني بود كه طول مدت انسداد، بيش از 3 ماه بوده است ( 5/63 درصد در مقابل 5/47 درصد،p=0.0001  و 8/1=خطر نسبي، با حد اطمينان 95 درصد، 3/1 تا 6/2). وجود يك شاخه فرعي كه فاصله 2 mm≥ از نقطi انسداد رگ داشته باشد، يكي از عوامل پيشگويي كننده براي عدم موفقيت آنژيوپلاستي بوده است p=0.0007)، 2.9=خطر نسبي، با حد اطمينان 95 درصد، 5/1 تا 6/5).
استنتاج: در هنگام آنژيوگرافي عروق كرونر، شكل ضايعات ساختماني در CTO مي تواند در ارزيابي هدايت موفق آنژيوپلاستي مفيد باشد. يكي از آن ها وجود BCVs مي باشد كه به نظر مي رسد ارتباطي معكوس با ميزان موفقيت آنژيوپلاستي داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 241
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی