برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مهر 1390 , دوره  13 , شماره  4 ; از صفحه 12 تا صفحه 17 .
 
عنوان مقاله: 

نقش عوامل فردي و محيطي موثر در ايجاد سرطان کولورکتال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، دانشکده بهداشت، گروه اپیدمیولوژی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سرطان کولورکتال يکي از شايع ترين سرطان ها در سراسر دنيا مي باشد که 38 درصد سرطان هاي دستگاه گوارش را تشکيل مي دهد. سرطان کولورکتال در مردان ايراني رتبه سوم و در زنان رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است. هدف از انجام اين مطالعه بررسي نقش برخي عوامل محيطي در ابتلا به سرطان کولورکتال شهرستان اراک مي باشد.
مواد و روش کار: در اين مطالعه مورد شاهدي که نمونه هاي آن از بيمارستان هاي شهر اراک انتخاب شدند، داده ها با استفاده از پرسشنامه ساختاريافته و بر اساس مصاحبه با بيماران و پرونده هاي پزشکي بيماران جمع آوري شد. در تحليل داده ها از آزمون هاي χ2، استقلال دو گروه و رگرسيون لجستيک جهت حذف اثر مخدوش کنندگي متغيرهاي احتمالي استفاده شد.
يافته ها: از کل افراد شرکت کننده 55.7 درصد مرد، 90 درصد متاهل و 33.6 درصد مبتلا به اضافه وزن و چاقي بودند. ميانگين سن و BMI به ترتيب برابر با 54.4±14.9 سال و 24.4±4.6 kg/m2  به دست آمد. در مدل رگرسيوني مصرف غذاي پرکالري و چرب، تحصيلات بالا، سابقه راديودرماني و سابقه خانوادگي مثبت از عوامل پيشگوکننده ابتلا به سرطان کولورکتال بودند.
نتيجه گيري: با توجه به قابل پيشگيري بودن سرطان کولورکتال و افزايش بروز جهاني بيماري، مداخله هاي آموزشي در خصوص اهميت بيماري، روش هاي غربالگري و تشخيص، درمان و بازتواني بيماران درمان شده ضروري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 308
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی