برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر 1390 , دوره  13 , شماره  6 ; از صفحه 20 تا صفحه 24 .
 
عنوان مقاله: 

آگاهي و نگرش پزشکان رفسنجان در مورد طب مکمل و جايگزين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* رفسنجان، دانشگاه علوم پزشکی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: طب جايگزين يا طب مکمل شامل انواع روش هاي درمان يا پيشگيري از بيماري است که روش و اثربخشي آن با طب بيولوژيک يا مرسوم متفاوت است. طب مکمل رشد قابل توجهي در سال هاي اخير داشته است. اين مطالعه با هدف تعيين آگاهي و نگرش پزشکان عمومي شهر رفسنجان در مورد طب مکمل طراحي شده است.
مواد و روش کار: اين مطالعه توصيفي بر روي کليه پزشکان عمومي شهر رفسنجان (80 نفر) به صورت سرشماري انجام گرفت. ابزار گردآوري داده ها در اين پژوهش پرسشنامه بود که داراي سه قسمت مشتمل بر سوالات دموگرافيک، دانش و نگرش جامعه مورد بررسي در خصوص طب مکمل و جايگزين بود. پس از تکميل پرسشنامه ها اطلاعات جمع آوري شده وارد نرم افزار SPSS-16 گرديد و براي تجزيه و تحليل آن از آمار توصيفي (نمودارها و جداول) و از آمار تحليلي (آزمون هاي آماري c2 و فيشر) استفاده گرديد. هم چنين p<0.05 به عنوان سطح معني دار آماري در نظر گرفته شد.
يافته ها: يافته هاي اين پژوهش نشان داد که از تعداد 80 نفر از نمونه مورد مطالعه 53.8 درصد (43 نفر) دانش خوب و 5 درصد (4 نفر) افراد نگرش مثبت نسبت به طب مکمل و جايگزين داشتند.
نتيجه گيري: با توجه به يافته هاي اين تحقيق، پزشکان عمومي اين شهر نسبت به طب مکمل و جايگزين از دانش و نگرش مثبت سطح پاييني بر خوردارند و لازم است با آموزش به اين افراد و استمرار اين آموزش ها دانش اين افراد را نسبت به طب مکمل و جايگزين بهبود بخشيد، تا رفتارهاي صحيحي در زمينه طب مکمل و جايگزين داشته باشند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

میرزایی، و.، و صیادی، ا.، و حیدری نسب، م. (1390). آگاهی و نگرش پزشکان رفسنجان در مورد طب مکمل و جایگزین. مجله تحقیقات علوم پزشکی زاهدان (طبیب شرق) zahedan journal of research in medical sciences, 13(6), 20-24. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=133625Vancouver : کپی

میرزایی وحید، صیادی احمدرضا، حیدری نسب مهدی. آگاهی و نگرش پزشکان رفسنجان در مورد طب مکمل و جایگزین. مجله تحقیقات علوم پزشکی زاهدان (طبیب شرق) zahedan journal of research in medical sciences. 1390 [cited 2021October18];13(6):20-24. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=133625IEEE : کپی

میرزایی، و.، صیادی، ا.، حیدری نسب، م.، 1390. آگاهی و نگرش پزشکان رفسنجان در مورد طب مکمل و جایگزین. مجله تحقیقات علوم پزشکی زاهدان (طبیب شرق) zahedan journal of research in medical sciences, [online] 13(6), pp.20-24. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=133625. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 273 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی