برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  2 , شماره  6 ; از صفحه 1 تا صفحه 6 .
 
عنوان مقاله: 

مطالعه اثرات ساكارومايسز بولاردي بر ميزان آنزيمهاي كبدي تحت مواجهه با سالمونلا تيفي موريوم در موش صحرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه دامپزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شوشتر
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سالمونلا تيفي موريوم يکي از گونه هاي شايع جنس سالمونلا است که در انسان و حيوانات ايجاد عفونت هاي مختلف مي نمايد. يكي از ارگان هايي كه اين باكتري پس از ايجاد سپتسمي مورد حمله قرار مي دهد كبد است كه توليد ندول هاي پاراتيفوييدي در كبد مي نمايند، از اين رو انسان هميشه در تلاش براي پيشگيري و درمان سالمونلوز در حيوانات بوده است. با توجه به اينکه مصرف آنتي بيوتيک ها نيز محدوديت هاي خاص خود را دارد توجه به استفاده از پروبيوتيک ها جلب شده است. هدف از اين مطالعه بررسي اثر ساکارومايسز بولاردي بر ميزان ضايعات پاتولوژيک ناشي از عفونت تجربي با سالمونلا تيفي موريوم در رت به عنوان مدل تجربي، به منظور ارزيابي خواص سالمونلا در پيشگيري از ضايعات كبدي ناشي از سالمونلا تيفي موريوم مي باشد.
روش بررسي: در اين مطالعه تعداد 30 عدد رت نر به سه گروه
A,B,C تقسيم شدند. قبل از القا ساكارومايسز، آنزيم هاي كبدي ALT و AST اندازه گيري شد. رتهاي گروه B و هر كدام به ترتيب 107 و 108 cfu/ml مخمر ساکارومايسز بولاردي به مدت 5 روز به صورت دهاني دريافت كردند. گروه A به عنوان گروه كنترل، 1 سي سي سالين نرمال دريافت نمودند. در روز پنجم يک ميلي ليتر سوسپانسيون ميکروبي حاوي 107 cfu/ml باکتري سالمونلا تيفي موريوم به هر سه گروه تجويز شد. در روز دهم بعد از تجويز باکتري مجددا آنزيمهاي ALT و AST به منظور ارزيابي عملکرد کبد اندازه گيري شدند. در پايان، نتايج حاصل از بررسي هاي سرمي گروههاي مختلف با استفاده از آزمون آماري T-TEST مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: در گروه A يعني گروه کنترل، آنزيمهاي ALT و AST به طور معناداري افزايش يافته بود (P<0.001). اما در گروه هاي آزمايش B و C چنين افزايشي مشاهده نگرديد، كه اين خود مويد اثرات حفاظتي مخمر مي باشد. همچنين اختلافات معني داري در افزايش آنزيمهاي ALT و AST بين گروههاي B و C مشاهده نگرديد که نشان مي دهد 107 cfu/ml مخمر با 108 cfu/ml مخمر در پيشگيري از ضايعات سالمونلا اختلاف چنداني ندارند.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان مي دهد كه ساكارومايسز بولاردي در جلوگيري از افزايش آنزيم هاي كبدي تحت مواجه با سالمونلا تيفي موريوم ايفا نقش مي كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 82
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی