برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شناسايي و تعيين مقدار فنل گليكوزيد آربوتين در برگ گياه Pyrus boissieriana Buhse به دو روش HPLC و اسپكتروفتومتري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: درخت تلكا (Pyrus boissieriana Buhse) كه به گلابي وحشي نيز موسوم است، در جنگل هاي شمال ايران، به فراواني، يافت مي شود و از جلگه هاي ساحلي تا ارتفاعات زياد، پراكنده است. دمگل، برگ ها و پوست برخي از گياهان جنس Pyrus حاوي مقاديري از يك فنل گليكوزيد به نام آربوتين مي باشد. آربوتين در مقادير بالا در بسياري از گياهان از جمله تيره هاي Ericaceae,Rosaceae و ... يافت مي شود. از آربوتين براي ضدعفوني كردن مجاري ادراري و نيز به واسطه اثر آنتي اكسيدان و ضد آفتاب، استفاده مي كنند.اين ماده، ديورتيك و قاعده آور است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه، شناسايي آربوتين در برگ گياه تلكا به دو روش HPLC وTLC صورت گرفت و سپس ميزان آربوتين توسط روش هاي HPLC و اسپكتروفتومتري تعيين شد.
يافته ها: آربوتين منشا گياهي داشته و در برگ برخي از گياهان از جمله4 Arctostaphylos uva-ursi  تا 15 درصد، 5.5 Vaccinium vitis تا 7 درصد و0.4 Vaccinium myrtillus  تا 5/1 درصد يافت مي شود. در اين تحقيق، ميزان آربوتين 01/7 درصد به دست آمد و زمان بازداري آربوتين و زمان بازداري نسبي آن در مقايسه با هيدروكينون (استاندارد داخلي) به ترتيب 457/5 و 688/0 بود.
استنتاج: گياهان A. uva-ursi و V. vitis در ايران وجود ندارند؛ بنابر اين گياه تلكا با توجه به مقدار بالاي آربوتين و همچنين فراواني و پراكندگي زياد آن در شمال ايران مي تواند به عنوان منبع غني آربوتين مورد استفاده قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 168
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی