برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1381 , دوره  12 , شماره  36 ; از صفحه 33 تا صفحه 40 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اختلالات روانپزشكي در مراجعين به درمانگاه ‌هاي عمومي بيمارستان هاي آموزشي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در سال 1376

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به سياست هاي بهداشتي كشور مبني بر اين كه تمام بيماران در وهله اول به پزشكان عمومي مراجعه كنند و سپس در صورت نياز به متخصصين رشته هاي مربوطه ارجاع شوند، و با توجه به اين كه كمتر از يك پنجم بيماران مراجعه كننده به تنها مركز تخصصي روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي مازندران توسط پزشكان عمومي ارجاع مي شوند، بر آن شديم كه به غربالگري اختلالات روانپزشكي در مراجعين به درمانگاه هاي عمومي بيمارستان هاي آموزشي اين دانشگاه بپردازيم.
مواد و روش ها: 250 نفر از مراجعين (با ضريب اطمينان 95درصد) به شيوه تصادفي طبقه بندي شده، به وسيله آزمون SCL-90-R مورد ارزيابي قرار گرفتند.
يافته ها: 40 درصد مراجعين مبتلا به اختلال روانپزشكي بودند. اختلالات فوق در خانم ها شايع تر بود. نمايه كلي شدت اين اختلالات نيز در خانم ها بيشتر بود. اكثر مبتلايان، متاهل، خانه دار، و با تحصيلات متوسطه بودند. شايع ترين ابعاد اختلالات روانپزشكي، كج باوري، جسماني سازي، افسردگي، و حساسيت در روابط بين فردي بود.
استنتاج: با توجه به شيوع بالاي اختلالات روانپزشكي در طب عمومي، و با عنايت به اين كه درخواست مشاوره هاي روانپزشكي و موارد ارجاع بسيار محدود مي باشند، احتمالا در زمينة اختلالات روانپزشكي آموزش يا توجه كافي وجود ندارد. در هر صورت ضروري است كه در دوره آموزشي پزشكي عمومي و همچنين در دوره هاي بازآموزي به اختلالات روان پزشكي توجه بيشتري شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 189
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی