برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1389 , دوره  6 , شماره  1 ; از صفحه 134 تا صفحه 141 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي علل در آوردن IUD و رابطه آن با برخي از عوامل زمينه اي در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتي درماني شهرستان لنجان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزش بهداشت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: شناخت عللي که سبب قطع استفاده از IUD مي شود، براي برنامه ريزي کنترل جمعيت از اهميت ويژه اي برخوردار است، که انجام بررسي دوره اي عوامل موثر بر کاهش استمرار IUD و عوارض منجر به قطع مصرف آن را در منطقه خاص توجيه مي نمايد. پژوهش حاضر به منظور بررسي فراواني نسبي در آوردن IUD به علل مختلف در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتي درماني شهرستان لنجان انجام گرفت.
روش ها: بررسي حاضر يک مطالعه توصيفي تحليلي و جمعيت مورد مطالعه زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتي درماني شهرستان لنجان بوده، که بين سال هاي 87-1385 جهت خروج
IUD مراجعه کرده بودند. نمونه مورد مطالعه شامل 150 نفر از زنان جمعيت فوق بود که به روش انتساب متناسب با جمعيت هر مرکز به صورت تصادفي طبقه اي انتخاب شدند.
يافته ها: از کل زنان مورد مطالعه
71.3 درصد داوطلبانه اقدام به در آوردن IUD کرده، در 28.7 درصد IUD خود به خود در آمده بود. شايع ترين علت در آوردن IUD در زنان مورد مطالعه، خونريزي بود که 38 درصد از مراجعين را تشکيل مي داد. دفع خود به خود IUD در 28.7 درصد، تمايل به حاملگي در 14.7 درصد و عفونت در 10 درصد به ترتيب در مرتبه هاي بعد قرار داشت. ساير موارد 8.8 درصد کل زنان را تشکيل مي داد.
نتيجه گيري: علاوه بر انجام مشاوره دقيق، آموزش صحيح، مراجعه مکرر و منظم براي کنترل IUD و تکنيک گذاشتن IUD به طور استريل و صحيح، مسووليت پذيري و مهارت پرسنل، مورد تاکيد اين مطالعه بود که توجه بيشتر مسوولين را طلب مي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

دانشورفرزانگان، پ.، و فرزان، ع.، و سبزمکان، ل. (1389). بررسی علل در آوردن IUD و رابطه آن با برخی از عوامل زمینه ای در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهرستان لنجان. تحقیقات نظام سلامت, 6(1), 134-141. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=133157Vancouver : کپی

دانشورفرزانگان پروین، فرزان علی، سبزمکان لیلا. بررسی علل در آوردن IUD و رابطه آن با برخی از عوامل زمینه ای در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهرستان لنجان. تحقیقات نظام سلامت. 1389 [cited 2021April21];6(1):134-141. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=133157IEEE : کپی

دانشورفرزانگان، پ.، فرزان، ع.، سبزمکان، ل.، 1389. بررسی علل در آوردن IUD و رابطه آن با برخی از عوامل زمینه ای در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی شهرستان لنجان. تحقیقات نظام سلامت, [online] 6(1), pp.134-141. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=133157. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 208 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی