4 SID.ir | مقايسه اثرات نيترازپام و ACTH در درمان اسپاسم شيرخواران
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثرات نيترازپام و ACTH در درمان اسپاسم شيرخواران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: در ميان انواع مختلف سندرم هاي اپي لپتيك، اسپاسم شيرخواران (In fantile spasm) يكي از بدخيم ترين انواع آن مي باشد كه اثرات سوء ترميم ناپذيري بر مغز كودك اعمال مي نمايد. بديهي است هر چه مدت اسپاسم شيرخواران بيشتر باشد، نتايج مخرب آن هم وخيم تر و شديدتر خواهد بود. در حال حاضر براي درمان اين بيماري از داروهايي نظير ACTH، پردنيزولون، والپروات سديم و بنزوديازپين ها استفاده مي شود كه هر يك از عوارض خاص خود را دارند.
مواد و روش ها: در اين مطالعه آينده نگر كه به صورت تصادفي و دوسوكور صورت گرفت، 60 كودك 2 تا 24 ماهه مبتلا به اسپاسم شيرخواران كه به درمانگاه اعصاب بيمارستان مفيد تهران در فاصله سالهاي 79-1377 مراجعه كرده بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند. در اين بيماران دو داروي نيترازپام NZP Nitrazepam و آدرنوكورتيكوتروپين هورمون (ACTH) مورد مقايسه قرار گرفتند. بيماران بطور تصادفي به دو گروه NZP و ACTH تقسيم شدند. در گروه اول، NZP به مقدار 0.5-1 mg/kg/24h در سه وعده همراه با غذا و در گروه دوم، ACTH به مقدار 40 واحد در 24 ساعت و در يك وعده بطور تزريق عضلاني تجويز شد. بيماران در پايان هفته هاي دوم، چهارم و ششم درمان بر طبق جداول مربوطه از نظر قطع يا كاهش تشنج و بروز عوارض دارويي مورد بررسي قرار گرفتند.
يافته ها: در پايان هفته ششم در63% افراد گروه NZP، و 30% افراد گروه ACTH قطع كامل تشنج گزارش شد. ملاحظه مي شود NZP به طور معني داري از ACTH موثرتر بوده است (p<0.05). اين در حاليست كه كاهش نسبي پس از 6 هفته در گروه 26% NZP و در گروه ACTH 53% بوده است كه اختلاف معني دار نمي باشد. اصلاح كامل EEG در 47% افراد گروه NZP و 30% افراد گروه ACTH ديده شد.
نتيجه گيري و توصيه ها: نتايج نشان مي دهد نيترازپام (NZP) در مقايسه با ACTH از عوارض كمتر و قيمت پايين تري برخوردار است. پس مي توان از آن به عنوان درمان خط اول در اسپاسم شيرخواران سود جست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 111
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی