برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

جداسازي سلولهاي بنيادي روياني موش با استفاده از دودمان سلولي Vero- به عنوان لايه تغذيه كننده و القاي تمايز آن به سلولهاي شبه عصبي در محيط كشت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم تشریح، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
 
چکیده: 

هدف: سلولهاي بنيادي روياني سلولهايي چند استعدادي مي باشند كه به طور معمول از توده سلولي داخلي جنين در بلاستوسيت به دست مي آيند. سلول ES در محيط كشي در حضور فاكتور مهاري لوسمي(LIF)  يا لايه تغذيه كننده سلولي (دودمان STO فيبروبلاست يا فيبروبلاست حاصل از كشت اوليه) قادر است، دودمان سلولي پايدار، تمايز نيافته و با قدرت تزايدي بالا به وجود آورد. در واقع لايه تغذيه كننده از طريق ترشح LIF در محيط، از تمايز سلولي جلوگيري مي كند. اين ماده به وسيله سلول Vero تيمار شده با مايتومايسين C، نيز توليد و ترشح مي شود. هدف اصلي در اين پژوهش استفاده از دودمان مذكور براي جداسازي و كشت سلول ES موش بود. معيارهاي ES جداسازي شده در گزارش حاضر عبارتند از: مورفولوژي، توانايي تشكيل اجسام شبه جنيني و سنجش آنزيمي براي آنزيم آلكالين فسفاتاز. همچنين توانايي اين سلولها در تمايز به سلولهاي شبه عصبي نيز مورد بررسي قرار گرفت.
مواد و روشها: بلاستوسيستهاي كاملاً گسترش يافته از موش ماده نژاد NMRI پس از تحريك تخمك گذاري به دست آمد و بر روي تك لايه اي از سلول Vero غيرفعال شده با مايتومايسين C-، كشت داده شد. پس از گذشت چهار تا پنج روز توده سلولي داخلي به صورت مكانيكي برداشته و به وسيله محلول 25% تريپسين/EDTA  تريپسينه شد. سه تا چهار روز بعد كلونيهاي متراكم ES قابل تشخيص بودند. تقريبا هر سه روز يك بار كلونيهاي حاصل تريپسينه و بر روي تك لايه جديدي از -Vero كه به وسيله مايتومايسين C  تيمار شده بود - منتقل شدند. وجود آنزيم آلكالين فسفاتاز در اين سلولها با استفاده از آلفا نفتيل فسفات - به عنوان سوبسترا - به اثبات رسيد.
نتايج: از نظر مورفولوژي سلولهاي ES كوچك و به هم فشرده و مرز بين آنها نامشخص بود. نسبت هسته به سيتوپلاسم بالا و هسته محتوي هستكهاي كاملا مشخص و كلونيهاي ES موش بود. همچنین در این سلولها شاخص سلول ES یعنی آنزیم آلکالین فسفاتاز بیان شد. سلولهای ES حاصل در آزمایشگاه ما با استفاده از پروتكل +4/-4 تحت اثر القايي اسيد رتينوييك قرار گرفتند. پس از گذشت چند روز سلولهايي با مورفولوژي شبه عصبي در محيط كشت ظاهر شد.
نتيجه گيري: نتايج اين پژوهش نشان داد كه دودمان سلولي Vero احتمالا لايه تغذيه كننده مناسبي براي جداسازي سلولهاي ES است. اگرچه كاربرد دودمان مذكور بدين منظور هنوز مستلزم تحقيقات بسياري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 119
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی