برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي برخي از شاخص هاي سلامت جسمي دانش آموزان پسر مقطع راهنمايي شهرستان گچساران در سال تحصيلي 89-1388

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اهواز، کوی رمضان، خیابان 10، پلاک 34
 
چکیده: 

مقدمه: سلامت انسان ها و در نتيجه سلامت جامعه، نقش موثري در توسعه و توانمندي جامعه دارد. سلامت، محور توسعه است و سطح سلامتي جامعه نيز از توسعه يافتگي آن تاثير مي پذيرد.
هدف: هدف اين پژوهش، بررسي برخي از شاخص هاي سلامت جسمي دانش آموزان پسر مقطع راهنمايي شهرستان گچساران در سال تحصيلي 1388 مي باشد.

مواد و روش ها: پژوهش حاضر يک مطالعه توصيفي مقطعي مي باشد. در اين مطالعه تعداد 1000 دانش آموز پسر 14-12 ساله که در مدارس مقطع راهنمايي شهرستان گچساران مشغول به تحصيل بودند، به صورت نمونه گيري خوشه اي چند مرحله اي انتخاب و مورد بررسي قرار گرفتند. ابزار گردآوري اطلاعات شامل پرسش نامه و برگه ثبت مشاهدات بود. جمع آوري داده ها از طريق مراجعه به مدارس و بررسي برخي از شاخص هاي سلامت جسمي دانش آموزان، تكميل پرسش نامه توسط دانش آموزان و تكميل برگه ثبت مشاهدات توسط پژوهشگر بر اساس مشاهده انجام شد، که جهت معاينه از ابزارهايي مانند: متر، ترازو، چارت اسنلن، دياپازون، آبسلانگ، چراغ قوه و دستكش يك بار مصرف استفاده گرديد.
نتايج: نتايج حاصل نشان داد که ميانه وزن و قد پسران در تمام گروه هاي سني، از ميانه استاندارد رشد پايين تر بود. به طور کلي وزن
4.6 درصد از دانش آموزان پايين تر از صدک سوم، 29.2 درصد بين صدک سوم تا پنجاهم، 54.3 درصد بين صدک پنجاهم تا نود و هفتم و 11.9 درصد آن ها بالاتر از صدک نود و هفتم قرار گرفته اند و به طور کلي قد 3.2 درصد از دانش آموزان پايين تر از صدک سوم، 32.6 درصد بين صدک سوم تا پنجاهم، 52.3 درصد بين صدک پنجاهم تا نود و هفتم و 11.9 درصد آن ها بالاتر از صدک نود و هفتم قرار گرفته اند. از نظر وضعيت بينايي، 25.8 درصد از آزمودني ها، حداقل يك چشم داراي حدت بينايي کمتر از 0.9 داشتند. در رابطه با وضعيت شنوايي، 8.4 درصد دانش آموزان دچار کاهش شنوايي بودند. از نظر دنداني، 72 درصد داراي پوسيدگي بودند. هم چنين اسکوليوزيس، کيفوزيس و لوردوزيس به ترتيب در 6.8 درصد، 2.4 درصد و 3.9 درصد از دانش آموزان ديده شدند و تنها بين ميزان تحصيلات پدر و ميانگين تعداد فرزندان خانواده با دي ام اف تي، رابطه همبستگي وجود داشت.
نتيجه گيري: يافته هاي اين پژوهش، لزوم توجه بيشتر به بهداشت دهان و دندان، بهداشت تغذيه و ورزش، سلامت بينايي، شنوايي و دستگاه اسکلتي در نزد دانش آموزان را نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 87
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی