برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1388 , دوره  5 , شماره  22 ; از صفحه 170 تا صفحه 179 .
 
عنوان مقاله: 

بايونگ و سنايي تاويل غزلي از سنايي بر مبناي روان شناسي تحليلي يونگ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

کارل گوستاو يونگ از نظر تاثير بر انديشه قرن بيستم و ياري به شناخت وضعيت انسان شخصيتي بزرگ و قابل تقدير و هم رديف روان شناسان بزرگي چون زيگموند فرويد است. مفاهيمي که او ابداع کرد از جمله کهن الگوهاي باستاني، ناخودآگاه جمعي، نقاب و سايه و نيز طبيعت هدفمند روان انسان که به سوي تفرد پيش مي رود، جزيي از فرهنگ بشري معاصر است.
از اين رو ما در اين مقاله برآنيم بر مبناي روان شناسي تحليلي يونگ، يکي از غزليات ديوان سنايي را تحليل کنيم. يونگ شخصيت آدمي را به دو منطقه کلي «ضمير خودآگاه»
(ego) و «ضمير ناخودآگاه» ( self) تقسيم مي کند. ضمير خودآگاه همان شعور ظاهر است که از احساسات و خاطره ها و افکار و تمايلات و عواطف و به طور کلي از هر آنچه که معلوم شخص است، يا مي تواند باشد، تشکيل يافته است.
ناخودآگاه طبق تعبير يونگ داراي دو لايه است: لايه سطحي تر عبارت است از ناخودآگاه شخصي که شامل چيزهايي است که از خودآگاهي بيرون رفته اند و شامل گروه هايي است که حاوي تجربه ها و چيزهاي واپس رانده شده يا فراموش شده اند. اما بر رفتار و پندار ما تاثير مستقيم يا غيرمستقيم دارند. اما لايه دوم عبارت است از ناخودآگاه جمعي شامل گنجينه اي است از خاطره آثار و چکيده تجارب نسل هاي بي شمار گذشته از نياکان بسيار دور دست ما که درتاريک ترين بخش وجودمان جريان دارد
.
در اين مقاله سعي داريم ايده يونگ را بر روي غزلي از سنايي پياده کنيم و بر اساس آن ثابت کرديم که بسياري از غزليات سنايي و ساير عرفا در حقيقت بياني شاعرانه است از واقعه ديدار با همين ناخودآگاه جمعي و فردي که به شکل سمبوليک بر آنها ظاهر شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سجادی راد، ک.، و سجادی راد، ص. (1388). بایونگ و سنایی تاویل غزلی از سنایی بر مبنای روان شناسی تحلیلی یونگ. ادبیات فارسی, 5(22), 170-179. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=132657Vancouver : کپی

سجادی راد کریم، سجادی راد صدیقه. بایونگ و سنایی تاویل غزلی از سنایی بر مبنای روان شناسی تحلیلی یونگ. ادبیات فارسی. 1388 [cited 2021October18];5(22):170-179. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=132657IEEE : کپی

سجادی راد، ک.، سجادی راد، ص.، 1388. بایونگ و سنایی تاویل غزلی از سنایی بر مبنای روان شناسی تحلیلی یونگ. ادبیات فارسی, [online] 5(22), pp.170-179. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=132657. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 100 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی