برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر تزريق استراديول بنزوات در ناحيه CA1 هيپوكامپ بر يادگيري و حافظه فضايي موشهاي صحرايي نر بالغ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، خیابان چهارباغ خواجو، کوی صدر، کوچه منصور، شماره 4
 
چکیده: 

هدف: استروژن نقش پيچيده و گسترده اي در يکسري از تواناييهاي مغزي از قبيل يادگيري و حافظه دارد. از طرفي هيپوکامپ از ساختارهاي مغزي است که نقش مهمي در پردازش اطلاعات فضايي دارد. شواهد موجود نشان مي دهند که گيرنده هاي استروژني در ناحيه CA1 هيپوکامپ قرار دارند؛ لذا در اين تحقيق اثر تزريق داخل هيپو کامپي استراديول بنزوات بر يادگيري و حافظه فضايي موشهاي صحرايي نر بالغ نژاد N-MRI بررسي شد.
مواد و روشها: به منظور تزريق داخل ناحيه CA1 هيپوکامپ کانولهايي در اين ناحيه به صورت دو طرفه قرار داده شد؛ پس از بهبودي حيوانات در چهار گروه (n=v) تقسيم شدند: گروه کنترل که هيچگونه تزريقي دريافت نکردند و تنها با ماز Y شکل آموزش ديدند. گروههاي شاهد سرم فيزيولوژي، حلال روغن کنجد و آزمايش استراديول که هر روز قبل از آموزش به ترتيب مقادير 0.5µl سرم فيزيولوژي 0.5mg روغن کنجد و 1µg استراديول بنزوات در حجم 0.5µl در هر طرف ناحيه CA1 هيپوکامپ دريافت مي کردند. آموزش به مدت 5 روز متوالي و هر روز 30 بار به وسيله ماز Y شکل انجام مي گرفت. همه گروهها پس از يک ماه، مجددا براي تست حافظه يک جلسه در دستگاه قرار مي گرفتند.
نتايج: تجزيه و تحليل آماري با استفاده از طرح اندازه گيري مکرر يکطرفه و متعاقب آن آزمون حداقل تفاوت معنادار نشان مي دهد استراديول باعث افزايش يادگيري شده است و روغن کنجد نيز اثر بهبود دهنده بر يادگيري داشته است. از طرف ديگر استراديول تغييري در حافظه يک ماه بعد ايجاد نکرده است.
نتيجه گيري: نتايج نشان مي دهد به طور کلي تزريق استراديول بنزوات در ناحيه CA1 هيپوکامپ يادگيري را بهبود بخشيده است و احتمالا استراديول اين اثر را با افزايش انعطاف پذيري در نرونهاي هرمي ناحيه CA1 هيپوکامپ اعمال مي نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 141
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی