برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فراواني هايفما و عوارض ناشي از آن در تروماي غيرنافذ چشمي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، گلستان شرقی، بیمارستان آریا
 
چکیده: 

مقدمه: هايفماي ضربه اي که عمدتا در اثر تروماي غيرنافذ چشمي ايجاد مي شود مي تواند با عوارض جدي نظير افزايش فشار داخل چشمي، رسوب خون در قرنيه،کاتاراکت، آسيب عصب بينايي و نهايتا کاهش شديد بينايي همراه شود. شناخت و رسيدگي زود هنگام به اين عارضه مي تواند از عوارض شديد بعدي جلوگيري کند.
هدف: تعيين فراواني هايفماي ضربه اي و عوارض ناشي از آن در ضربه هاي غير نافذ چشمي.
مواد و روش ها: در يک مطالعه مقطعي کليه بيماران مراجعه کننده به درمانگاه هاي چشم بيمارستان هاي 22 بهمن و فارابي که ضربه غير نافذ (Blunt) به چشم و اوربيت داشته اند را ظرف مدت يک سال انتخاب و با تهيه پرسش نامه مخصوص، خصوصيات فردي و معاينات چشمي شامل معاينه پلک، قرنيه، اتاق قدامي، لنز، عصب بينايي و هم چنين فشار داخل چشمي و حدت بينايي موقع مراجعه را ثبت کرده و افرادي که هايفماي ضربه اي داشته اند را جدا کرده و با بررسي عوارض ناشي از آن فراواني آسيب هاي مربوطه را با استفاده از نرم افزارهاي آماري محاسبه نموديم که نتايج زير به دست آمد.
نتايج:در اين مطالعه مشخص شد که هايفما يکي از عوارض شايع تروماي غير نافذ چشمي مي باشد که در حدود نيمي (
49.4%) از مبتلايان به ضربه غيرنافذ ديده مي شود. گروه سني 40- 20 سال بيشترين فراواني سني را داشته و ميانگين سني در اين افراد برابر 36.7 سال بود. اين عارضه در مردان (65.9%) شايع تر از زنان (34.1%) است. شايع ترين عوامل ايجاد کننده ضربه در ميان افراد دچار هايفما برخورد اجسام خارجي با چشم و نزاع ها بودند که به ترتيب 48.8 درصد و 36.6 درصد را به خود اختصاص مي دادند. شايع ترين علايم همراه با اين عارضه قرمزي چشم (56.09%) و تاري ديد (48.7%) بودند. شايع ترين عوارض آن نيز شامل افت شديد حدت بينايي در هنگام مراجعه به کمتر از (75.6%) و افزايش فشار داخل چشمي (48.8%) بودند.
نتيجه گيري: هايفما يک عارضه شايع ضربه هاي غير نافذ چشمي مي باشد که خود با عوارض زيادي نظير افت شديد حدت بينايي، افزايش فشار داخل چشمي، رنگي شدن قرنيه و ... همراه مي باشد. لذا با توجه به شيوع بالاي اين عارضه، مد نظر قرار دادن آن در هر بيمار با ضربه غير نافذ چشمي مي تواند ما را در تشخيص زود هنگام و جلوگيري از عوارض بعدي ياري کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بلوریان، ع.، و مرادیان، خ.، و اسماعیلی شاندیز، آ. (1387). فراوانی هایفما و عوارض ناشی از آن در ترومای غیرنافذ چشمی. مجله علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد, 4(4 (پیاپی 16)), 259-264. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=132569Vancouver : کپی

بلوریان علی اکبر، مرادیان خداداد، اسماعیلی شاندیز آلاله. فراوانی هایفما و عوارض ناشی از آن در ترومای غیرنافذ چشمی. مجله علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد. 1387 [cited 2021October20];4(4 (پیاپی 16)):259-264. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=132569IEEE : کپی

بلوریان، ع.، مرادیان، خ.، اسماعیلی شاندیز، آ.، 1387. فراوانی هایفما و عوارض ناشی از آن در ترومای غیرنافذ چشمی. مجله علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد, [online] 4(4 (پیاپی 16)), pp.259-264. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=132569. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 329 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی