برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
ارديبهشت 1390 , دوره  69 , شماره  2 ; از صفحه 118 تا صفحه 124 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير هشت هفته تمرين هوازي بر مقادير اديپوکاين هاي پلاسمايي مردان ميان سال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، میدان آزادی، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، گروه فیزولوژی ورزشی، کدپستی: 9177948979
 
چکیده: 

زمينه و هدف: چاقي هم اکنون تبديل به يک اپيدمي جهاني شده است. مقادير دو هورمون اديپونکتين و لپتين که عمدتا از بافت چربي ترشح مي شوند و از آن ها به عنوان اديپوکاين نام برده مي شود، به هنگام چاقي تغيير مي کنند. اين تغييرات شامل کاهش در سطوح اديپونکتين و افزايش لپتين است. اديپونکتين اثرات ضد التهابي، ضد تصلب شراييني و ضد مقاومت به انسولين دارد و افزايش مقادير لپتين در بيماران قلبي و ديابتي ديده شده است. هدف از اين پژوهش بررسي تاثير تمرين هوازي بر مقادير هورموني اديپوکاين هاي پلاسما بود.
روش بررسي: 30 مرد ميان سال سالم به عنوان آزمودني انتخاب و بر اساس درصد چربي شان به دو گروه همگن تقسيم شدند. گروه تجربي به مدت هشت هفته و چهار جلسه در هفته به صورت روز در ميان به اجراي تمرينات هوازي با شدت 80-60 درصد ضربان قلب بيشينه پرداختند و گروه کنترل در اين مدت بدون تمرين بود. قبل و بعد از اجراي برنامه تمريني از همه آزمودني ها نمونه گيري خوني به عمل آمد و مقادير اديپوکاين نمونه ها اندازه گيري شد.
يافته ها: مقادير اديپونکتين پلاسما در گروه تجربي افزايش و لپتين پلاسما کاهش معني داري نشان داد (به ترتيب P≤0.001 و .(P≤0.042 همچنين کاهش درصد چربي در گروه تجربي (P<0.001) با تغييرات هورمون اديپونکتين رابطه معکوس (P<0.001) و با لپتين رابطه مستقيم داشت (P<0.008).
نتيجه گيري: در مردان ميان سال سالم تمرين هوازي موجب کاهش درصد چربي و بهبود سطوح اديپوکاين هاي پلاسما شد و مي توان از آن به عنوان راهبردي عملي در جهت مبارزه با چاقي و بيماري هاي ناشي از آن استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 94
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی