برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر پرايمر فلزي بر ميزان گير پست هاي ريختگي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* همدان، چهارراه پژوهش، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان، گروه پریودنتولوژی
 
چکیده: 

بيان مساله: گير پست يکي از عوامل مهم در دوام ترميم نهايي دندان هاي معالجه ريشه شده است و عواملي همچون گونه پست و سمان و پيوند ميان سمان و عاج و همچنين سمان با سطح پست مي تواند بر اين دوام اثرگذار باشد.
هدف: هدف از پژوهش کنوني، بررسي اثر يک پرايمر فلزي بر گير پست هاي ريختگي سمان شده با سمان رزيني بود.
مواد و روش: در اين بررسي آزمايشگاهي بخش تاجي 30 دندان کانين سالم قطع و پس از ترميم ريشه، فضاي پست با طول 12 ميلي متر آماده گرديد. براي هر يک از نمونه ها پست ريختگي از يک آلياژ غيرقيمتي آماده و سند بلاست شد. دندان ها به گونه تصادفي به دو گروه مساوي بخش گرديدند. در هر دو گروه پست ها توسط يک سمان رزيني درون فضاي پست سمان شدند، ولي در گروه يک پيش از سمان کردن، سطح پست به يک پرايمر يا آماده ساز فلزي آغشته گرديد. پس از چرخه حرارتي، نمونه ها تحت نيروي کششي در دستگاه اينسترون با سرعت يک ميلي متر در دقيقه قرار گرفتند و نيروي لازم براي جداسازي پست بر پايه نيوتن ثبت و به عنوان ميزان گير درنظر گرفته شد. شيوه شکست دو گروه با استفاده از استريوميکروسکوپ تعيين و داده ها با آزمون تي (T test) واکاوي گرديد.
يافته ها: ميانگين ميزان گير براي گروه 1 و 2 به ترتيب برابر 28.37±112.45 و 7.19±59.05 نيوتن به دست آمد. گير پست در گروه 1 نسبت به گروه 2 از نظر آماري به گونه معنادار بيشتر بود .(p£0.05) در بررسي استريوميکروسکوپي شکست در سطح تماس سمان - پست در گروه 1، 20 درصد و در گروه شاهد 60 درصد موارد را تشکيل داد.
نتيجه گيري: نتايج نشان داد، که آماده سازي سطحي پست هاي ريختگي با پرايمر فلزي موجب افزايش مطلوب در گير آنها مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 76
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی