برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر فيلرهاي نانوپوروس و روش هاي نوردهي بر ميزان انقباض پليمريزاسيون و درجه تبديل يک کامپوزيت آزمايشي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گروه ترمیمی و زیبایی
 
چکیده: 

بيان مساله: انقباض پلي مريزاسيون کامپوزيتي يکي از بزرگترين معايب کامپوزيت هاي امروزي است و مي تواند به شکاف (Gap) لبه اي، حساسيت پس از کار، ترک مينايي و پوسيدگي ثانويه بينجامد.
هدف: هدف از اين پژوهش، بررسي اثر فيلرهاي نانوپوروس بر ميزان انقباض پليمريزاسيون و درجه تبديل يک گونه کامپوزيت آزمايشي در شرايط نوري گوناگون بود. نتايج به دست آمده از اين کامپوزيت با نتايج به دست آمده از انقباض پليمريزاسيون و درجه تبديل کامپوزيت آزمايشي با فيلرهاي معمولي ميکروهيبريد مقايسه مي شود
.
مواد و روش: در اين پژوهش تجربي، کامپوزيت آزمايشي توسط آميختن فيلرهاي سايلانيزه شده و مونومر به دست آمد. 27 درصد مونومر و 73 درصد فيلر با هم آميخته شدند. مونومر مورد استفاده از ترکيب
Bis-GMA، 70 درصد و TEG DMA، 30 درصد به دست آمد. براي پوروس کردن فيلرها، آن ها را در حرارت 1300 درجه سانتي گراد سينتر و سپس آسياب شدند. کامفورکينون و آمين به عنوان آغازکننده و تسهيل کننده در اين بررسي استفاده گرديدند. سنجش ميزان انقباض پليمريزاسيون توسط دستگاه باندد ديسک و سنجش درجه تبديل توسط FTIR اسپکتروسکوپي انجام شد. بررسي در سه شرايط نوري گوناگون استاندارد و پلکاني و شدت بالا (Standard – Ramping – High intensity) انجام گرديد. نتايج به دست آمده از اين بررسي توسط آزمون يک سويه آنوا و توکي واکاوي آماري شدند.
يافته ها: فيلرهاي نانوپوروس اثري مثبت در کاهش ميزان انقباض پليمريزاسيون داشتند و تفاوت معنادار در ميزان انقباض پليمريزاسيون ميان سه روش گوناگون کيور ديده نشد. روش کيور و گونه فيلر نيز، اثري بر روي درجه تبديل نداشتند (p<0.05).
نتيجه گيري: با استفاده از فيلرهاي نانوپوروس انقباض پليمريزاسيون کامپوزيت کاهش مي يابد و گونه هاي روش هاي نوردهي کيور اثري بر ميزان انقباض پليمريزاسيون و درجه تبديل کامپوزيت ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 83
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی