3 SID.ir | مقايسه سطح سرمي مس، روي و نسبت آن ها در بيماران مبتلا به تومورهاي خوش خيم و بدخيم تخمدان
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

مقايسه سطح سرمي مس، روي و نسبت آن ها در بيماران مبتلا به تومورهاي خوش خيم و بدخيم تخمدان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تبریز، خیابان ارتش جنوبی، مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س)
 
چکیده: 

سابقه و هدف: هدف از اين مطالعه بررسي ارزش سطح سرمي مس، روي و نسبت مس به روي در بيماران مبتلا به سرطان تخمدان و مقايسه آن با بيماران مبتلا به ضايعات خوش خيم تخمدان بود.
مواد و روش ها: در يک مطالعه مقطعي، 50 بيمار مبتلا به سرطان تخمدان به عنوان گروه بدخيم و 50 بيمار مبتلا به ضايعات خوش خيم تخمدان به عنوان گروه خوش خيم انتخاب شدند. در هر دو گروه ميزان سرمي مس و روي به روش Atomic Absorption Spectrophotometry اندازه گيري شد. داده ها به وسيله آزمون هاي T-test و Chi-square و نرم افزار SPSS.15 مورد آناليز قرار گرفت.
يافته ها: سابقه شيردهي و
RH مثبت خون در بيماران گروه بدخيم بيشتر از گروه خوش خيم بود. ميانگين غلظت مس سرم (P=0.0001) و نسبت مس به روي (P=0.003) در سرم بيماران گروه بدخيم به طور معني داري بيشتر از گروه خوش خيم بود. ولي بين ميانگين غلظت سرمي روي بيماران مبتلا به سرطان تخمدان و بيماران مبتلا به ضايعات خوش خيم تفاوت معني داري وجود نداشت (P=0.71).
استنتاج: نتايج حاصل از مطالعه نشان داد که مقايسه مس و نسبت مس به روي در سرم بيماران مبتلا به سرطان تخمدان به طور معني داري بيشتر از مقادير عناصر فوق در سرم بيماران مبتلا به ضايعات خوش خيم تخمدان است. به نظر مي رسد بتوان از مقادير عناصر کمياب فوق به عنوان روشي در تشخيص و يا بررسي تاثير درمان سرطان هاي تخمدان استفاده کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 100
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی