برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي وضعيت تعويض كامل مفصل ران در مراجعين به بيمارستان امام حسين و پارس، 77-1373

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش ارتوپدی، مرکز آموزشی درمانی امام حسین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به شيوع و روند رو به افزايش تعويض كامل مفصل ران و گزارشات متفاوت از علل، نتايج درمان و عوارض‌ آن، اين تحقيق بر روي بيماراني كه در بيمارستان امام حسين ‌(ع) و پارس طي سالهاي 77-1373 تحت عمل تعويض ران قرار گرفته اند، انجام شد.
مواد و روش ها: تحقيق به روش مطالعه داده هاي موجود انجام گرفت. پرونده بيماران واجد شرايط كه تحت عمل تعويض مفصل ران قرار گرفته و به مدت حداقل 2 سال پيگيري شدند، از بايگاني خارج و خصوصيات بيماران، علل، نتيجه درمان و عوارض آن بررسي و با آمار توصيفي ارايه شد.
يافته ها: طي مدت بررسي، 80 بيمار و 96 مفصل ران مورد مطالعه قرار گرفتند كه 52.5% بيماران مرد و 47.5% زن با ميانگين سني 48.5±13.1 سال بودند. مهم ترين علل تعويض مفصل ران به ترتيب آرتريت دژنراتيو اوليه(36%) ، ديسپلازي هيپ (30%) و شكستگي گردن فمور (25%) بود. در زنان شايع ترين علت، ديسپلازي هيپ و در مردان آرتريت دژنراتيو اوليه بوده است. بعد از عمل جراحي بهبودي كامل درد در 88.7% و بهبودي نسبي در 11.3% بيماران ديده شد. محدوديت حركتي خفيف هيپ و نياز به استفاده از وسايل كمكي براي راه رفتن در 6.3% بيماران مشاهده شد. بيشترين عوارض بعد از عمل در بيماران مبتلا به ديسپلازي هيپ ديده شد. و شايع ترين عوارض به ترتيب در رفتگي پروتز، اختلاف طول اندام و عارضه عصبي بود. عوارضي همچون عفونت، شكستگي، آمبولي، صدمه به مثانه و مجاري ادراري و صدمه عروقي ديده نشد.
نتيجه گيري و توصيه ها: با توجه به تفاوت هايي كه در اين مطالعه از نظر علل تعويض مفصل ران و عوارض با كتابهاي مرجع ديده مي شود، انجام تحقيقات اپيدميولوژيك از نظر علل تخريب مفصل ران و تحقيقات تجربي از نظر عوامل مساعد كننده در ايجاد عوارض بعد از عمل توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 143
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی