برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط شاخص هاي التهابي (CRP) و شاخص هاي تغذيه اي (آلبومين پلاسم و دريافت مواد مغذي) در بيماران همودياليزي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: سوء تغذيه پروتئين انرژي و التهاب در بين بيماران دياليزي شايع مي باشد. سوء تغذيه پيامدهاي بسياري از جمله افزايش مرگ و مير و دير التيام يافتن زخم ها، افزايش حساسيت به عفونت، خستگي و بي حالي به دنبال دارد. سوء تغذيه پروتئين انرژي و التهاب در بيماران همودياليزي اغلب منجر به سندرم کمپلکس سوء تغذيه التهاب يا آترواسکلروز– سوء تغذيه و التهاب مي گردد، که با بيماري آترواسکلروتيک قلبي عروقي ارتباط دارد. اين سندرم در بيماراني که به مدت طولاني تحت دياليز هستند، ايجاد مي گردد و عامل مهم مرگ و مير در اين بيماران محسوب مي شود. با توجه به اين که مطالعات مختلف نتايج متفاوتي را در مورد ارتباط التهاب و سوء تغذيه نشان مي دهد، بر آن شديم تا ارتباط شاخص هاي التهابي و دريافت مواد مغذي را در بيماران همودياليزي بررسي کنيم.
روش ها: اين پژوهش به روش مقطعي بر روي 35 نفر از بيماران همودياليز (58.5 درصد مرد و 48.1 درصد زن با ميانگين سني 51.55 سال) انجام شد، که حداقل به مدت 6 ماه تحت دياليز بودند. اطلاعات به وسيله يک پرسش نامه حاوي مشخصات فردي، پزشکي و آزمايشات کلينيکي و يک پرسش نامه بسامد خوراکي (
FFQيا Food Frequency Questionnaire) جمع آوري گرديد. مشخصات آنتروپومتريک شامل قد و وزن با استفاده از ترازوي Seca و قد سنج اندازه گيري گرديد و نمونه خون از بيماران گرفته شد و جهت انجام آزمايشات به آزمايشگاه ارسال گرديد. پرسش نامه بسامد خوراکي شامل 194 قلم غذايي از کليه افراد تکميل گرديد و نتايج به دست آمده با نرم افزار N3 و SPSS تجزيه و تحليل گرديد.
يافته ها: پس از پايان مطالعه ارتباط بين دريافت سلينوم و ويتامين
B1 با CRP معني دار بود (P=0.001) در مورد بقيه مواد مغذي مورد بررسي ارتباط معني داري مشاهده نشد. در ضمن دريافت پروتئين، کالري، فيبر، ويتامين ها و املاح به طور معني داري پايين تر از DRI بود.
نتيجه گيري: با توجه به اين که دريافت کالري، پروتئين و تعدادي از ويتامين و املاح در اين افراد به طور معني داري کمتر از DRI بود و همچنين ارتباط بعضي مواد مغذي با CRP معني دار بود، انتظار مي رود که اين افراد دچار سيکل سوء تغذيه– التهاب شده باشند، يا به زودي وارد اين سيکل گردند، که اين اهميت مراقبت هاي تغذيه اي را در بهبودي و پيش گيري از مرگ و مير در اين افراد را نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 153
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی