برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1389 , دوره  4 , شماره  3 ; از صفحه 37 تا صفحه 43 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر ترکيبي دوز پايين آرسنيک تري اکسيد و AZT روي زنده ماني و فعاليت متابوليک رده سلولي NB4

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

زمينه و هدف: لوسمي پروميلوسيتيک حاد (APL) زير گروهي از لوسمي هاي ميلوئيدي حاد (AML) ميباشد که باجابجايي کروموزومي بين کروموزومهاي 15 و 17 شناخته مي شود، t (15;17). تدابير درماني مهم براي اين بيماري استفاده از ATRA و آرسنيک ميباشد. براي از بين بردن سلولهاي سرطاني دوز بالاي آرسنيک لازم است اما در اين دوزها آرسنيک داراي اثرات سمي روي بافتهاي سالم مي باشد. هدف از اين مطالعه بررسي اثر دوز پايين آرسنيک در ترکيب با داروي AZT بر روي رده سلولي NB4 (رده سلوليAPL ) مي باشد تا اثرات سمي دوز بالاي آرسنيک کاهش يابد.
روش بررسي: در اين مطالعه بعد از کشت و تکثير رده سلولي
NB4، سلولها را با دوز پايين آرسنيک (0.5 ميکرومولار) و دوز پايين آرسنيک در ترکيب با دوزهاي مختلف AZT 50،100،200 (ميکرومولار) تيمار شدند و سپس زنده ماني سلولها با تريپان بلو و فعاليت متابوليک سلول با MTT assay بررسي شد.
يافته ها: دوز پايين آرسنيک (
0.5 ميکرومولار) به تنهايي و در ترکيب با دوز 50 ميکرومولار AZT اثر کمي روي زنده ماني و فعاليت متابوليک سلول داشت اما در ترکيب با دوزهاي بالاتر AZT تاثير قابل توجهي روي زنده ماني و فعاليت متابوليک داشت و هر دوي زنده ماني و فعاليت متابوليک بطور قابل توجهي کاهش يافتند.
بحث و نتيجه گيري: مکانيسمهاي القا کننده آپپتوز مختلفي باعث آپپتوز توسط
AZT و آرسنيک مي شوند.از آنجا که بعضي از اين مکانيسمها بين AZT و آرسنيک مشابه مي باشد لذا احتمالا اين مکانيسمهاي مشابه باعث اثر تقويتي و کاهش قابل توجه زنده ماني و فعاليت متابوليک در ترکيب دو دارو شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 110
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی