برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1381 , دوره  36 , شماره  56 ; از صفحه 22 تا صفحه 26 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي فاصله زماني شروع درد حاد سينه تا بستري در بخش مراقبتهاي ويژه قلبي در بيماران مبتلا به سكته قلبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: در حال حاضر در كشور ايران اولين عامل مرگ و مير، بيماريهاي قلبي عروقي و در راس آنها بيماريهاي عروق كرونر مي باشد. بيشترين خطري كه بيماران با ضايعات عروق كرونر را تهديد مي كند سكته قلبي و عوارض ناشي از آن مي باشد. حساسترين زمان براي بيمار دچار سكته قلبي، 24 ساعت اول و بويژه چند ساعت اوليه پس از بروز درد حاد سينه مي باشد. با توجه به فرهنگ، سنتها و ميزان آگاهي جامعه از بروز درد حاد سينه، به نظر مي رسد تعدادي از افراد بر اساس تصورشان از درد سينه، درمانهاي سنتي را قبل از مراجعه به پزشك انجام مي دهند و در صورت تشديد درد به مركز درماني مراجعه مي نمايند. هدف از اين تحقيق بررسي فاصله زماني از شروع درد حاد سينه تا بستري در بخش مراقبتهاي ويژه قلبي (CCU) در بيماران مبتلا به سكته قلبي مي باشد.
روش بررسي: اين بررسي يك بررسي توصيفي مقطعي مي باشد كه بر روي يك صد بيمار ساكن شهرستان تبريز كه با تشخيص قطعي سكته قلبي براي اولين بار به بيمارستان قلب و عروق شهيد مدني تبريز مراجعه كرده و در CCU بستري شده بودند انجام شده است .در اين تحقيق بيماران از هر دو جنس انتخاب و با استفاده از پرسشنامه اي مشتمل بر 27 سوال در مورد محل درد، زمان شروع درد سينه، اولين تصور بيمار از درد، اقدام اوليه بيماران، ساعت مراجعه به اولين مركز درماني، زمان مراجعه به اورژانس بيمارستان، مدت زمان تاخير از اورژانس تا انتقال به CCU و… مورد سوال قرار گرفتند.
يافته ها: نتايج بررسي نشان مي دهد كه مدت زمان صرف شده از زمان شروع درد سينه تا بستري شدن درCCU ،407  دقيقه معادل (6 ساعت و 47 دقيقه) بوده است. از زمان شروع درد و مراجعه به مركز درماني اوليه 162 دقيقه، از مركز درماني اوليه تا اورژانس بيمارستان 154 دقيقه و از اورژانس تا بستري درCCU ، 91 دقيقه بوده است .
نتيجه گيري: به نظر مي رسد در اين مطالعه بيماران ما در هر سه مرحله تاخير داشته اند كه با مطالعه چند مركزي و فراهم آوردن اطلاعات نسبتا وسيع و شناخت نسبي مشكلات هر سه مرحله، مي توان در هر مرحله تاخير تاثير گذاشته و مدت زمان تاخير، مرگ و مير، عوارض و هزينه هاي سنگين درمان را كاهش داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

افراسیابی راد، ع.، و حسن زاده سلماسی، س. (1381). بررسی فاصله زمانی شروع درد حاد سینه تا بستری در بخش مراقبتهای ویژه قلبی در بیماران مبتلا به سکته قلبی . مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, 36(56), 22-26. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13065Vancouver : کپی

افراسیابی راد عباس، حسن زاده سلماسی سوسن. بررسی فاصله زمانی شروع درد حاد سینه تا بستری در بخش مراقبتهای ویژه قلبی در بیماران مبتلا به سکته قلبی . مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز. 1381 [cited 2021October19];36(56):22-26. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13065IEEE : کپی

افراسیابی راد، ع.، حسن زاده سلماسی، س.، 1381. بررسی فاصله زمانی شروع درد حاد سینه تا بستری در بخش مراقبتهای ویژه قلبی در بیماران مبتلا به سکته قلبی . مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, [online] 36(56), pp.22-26. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13065. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 831 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی