برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل موثر بر پيامد هماتوم هاي حاد ساب دورال و اپي دورال در بيماران دچار تروماي سر در بيمارستان فاطمي شهر اردبيل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیهوشی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اردبیل، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: بيشترين علل مرگ و مير و ناتواني در افرادي که دچار ضربه به سر مي شوند، مربوط به هماتوم هاي اپي دورال و ساب دورال مي باشد. در سه دهه اخير با توجه به بهبود نحوه نجات و پايش بيماران پس از عمل جراحي و ارتقا مراقبت هاي ويژه، پيامدهاي حاصل از درمان به مراتب بهبود يافته است. مطالعه حاضر به بررسي عواملي مي پردازد که مي توانند بر پيامدهاي حاصل از درمان بيماران دچار هماتوم هاي اپي دورال و ساب دورال تاثيرگذار باشد.
روش کار: پرونده تعداد 109 نفر از بيماران بستري شده بين سال هاي 86-81 در بيمارستان فاطمي اردبيل به علت هماتوم هاي اپي دورال و ساب دورال مورد بررسي قرار گرفت. براي تجزيه و تحليل اطلاعات از روش آمار توصيفي و براي بررسي ارتباط بين متغيرها از آزمون آماري کاي دو در نرم افزار آماري
SPSS 16 استفاده گرديد.
يافته ها: شصت و نه نفر (
63%) از بيماران هماتوم اپي دورال و 40 نفر (37%) هماتوم ساب دورال داشتند. ميانگين سني بيماران 33 سال، ميانگين نمره هوشياري بدو ورود بيماران 10 و ميانگين روزهاي بستري در بخش جراحي و در آي سي يو به ترتيب 6 و 8 روز بود. 92 نفر از بيماران مرد (84%) و 17 نفر زن (16%) بودند. بر اساس سيستم گلاسکو، پيامد حاصل از درمان 76 نفر (70%) از بيماران مساعد و 33 نفر (30%) نامساعد بود. 9 نفر (13%) از بيماران دچار هماتوم اپي دورال و 23 نفر (53%) از بيماران دچار هماتوم ساب دورال، فوت شدند.
نتيجه گيري: بر اساس نتايج مطالعه نوع ضايعه (هماتوم اپي دورال يا ساب دورال)، سن، مدت زمان بستري در بخش ICU و GCS بدو ورود برروي پيامد هماتوم هاي حاد تاثير داشتند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 149
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی