برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1383 , دوره  38 , شماره  64 ; از صفحه 28 تا صفحه 34 .
 
عنوان مقاله: 

شيوع ناهنجاري هاي خواب در بيماران مبتلا به اختلالات روان پزشكي و جمعيت كلي تبريز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روان پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: ناهنجاري هاي خواب اختلالاتي در نظم، كميت يا كيفيت خواب هستند كه منجر به نقايصي در كاركرد روزانه شخص مي‌‌شوند. با وجود اين كه خواب نقش زيادي در ابقاي سلامت جسمي و رواني انسان دارد‌ و مطالعات زيادي در باره ماهيت آن صورت گرفته است، اختلالات مربوطه‌ به ويژه در بيماران مبتلا به اختلالات روان‌ پزشكي مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند. پژوهش حاضر با هدف بررسي شيوع اختلالات خواب در بيماران روان پزشكي و جمعيت عمومي، بررسي ميزان مصرف داروهاي خواب‌آور در اين دو گروه و نيز مقايسه شيوع در دو جنس (زن و مرد) صورت گرفت.
روش بررسي: اين پژوهش به روش توصيفي، مقطعي ـ مقايسه‌اي و گذشته ‌نگر انجام گرفت. تعداد 1013 نفر در دامنه سني بين 15 الي 75 سال كل آزمودني‌ هاي پژوهش را تشكيل مي ‌‌دادند كه 482 نفر از ميان جمعيت عمومي تبريز و به طور تصادفي انتخاب شدند و گروه جمعيت عمومي را تشكيل دادند و 531 نفر بيمار روان‌پزشكي به روش نمونه‌ برداري پياپي از ميان مراجعان به دو كلينيك تخصصي روان ‌پزشكي در تبريز انتخاب شدند و گروه بيماران روان پزشكي را تشكيل دادند. براي بررسي اختلالات خواب از پرسش ‌نامه تاريخچه خواب كاپلان و سادوك استفاده شد و داده‌ها با استفاده از روش ‌هاي آماري فراواني،‌ درصد و مجذور كاي تجزيه و تحليل گرديد.
يافته‌ها: در پژوهش حاضر شيوع كلي اختلالات خواب در جمعيت عمومي برابر با 35.22 درصد به‌ دست آمد. خواب آلودگي روزانه و اشكال در به خواب رفتن، به ترتيب با شيوع 64 درصد و 41.3 درصد در جمعيت عمومي بيشترين فراواني را داشتند. اختلال كابوس با 16.9 درصد، حرف زدن در خواب با 26.4 درصد، فلج خواب با 16.5 درصد، اختلال وحشت خواب با 9.6 درصد و خواب‌ گردي با 7.1 درصد يافته هاي شايع در اين پژوهش بودند. گروه بيماران روان پزشكي بيشتر از گروه جمعيت عمومي از داروهاي خواب‌آور استفاده مي‌ كردند. شيوع اختلالات خواب در بيماران روان پزشكي به‌ طور معني‌ داري اغلب باp<0.01) ) بيشتر از جمعيت عمومي بود. خواب آلودگي به هنگام روز در زنان به طور معني‌ داري بيشتر از مردان ديده شد (p<0.01) و شكايت از خواب با افزايش سن در هر دو جنس افزايش مي يافت‌(p<0.01).
نتيجه‌گيري: از مجموع يافته‌ هاي اين پژوهش مي‌ توان دريافت كه اختلالات خواب شيوع بالايي دارد و با توجه به اثر آن بر سلامت افراد لازم است درمانگران،‌ اختلال خواب مراجعان خود را جدي تر بگيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پورافکاری، ن.، و ارفعی، ا.، و داداش زاده، ح.، و قائم مقامی، س. (1383). شیوع ناهنجاری های خواب در بیماران مبتلا به اختلالات روان پزشکی و جمعیت کلی تبریز. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, 38(64), 28-34. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13004Vancouver : کپی

پورافکاری نصرت اله، ارفعی اصغر، داداش زاده حسین، قائم مقامی سیدجمال. شیوع ناهنجاری های خواب در بیماران مبتلا به اختلالات روان پزشکی و جمعیت کلی تبریز. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز. 1383 [cited 2021October21];38(64):28-34. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13004IEEE : کپی

پورافکاری، ن.، ارفعی، ا.، داداش زاده، ح.، قائم مقامی، س.، 1383. شیوع ناهنجاری های خواب در بیماران مبتلا به اختلالات روان پزشکی و جمعیت کلی تبریز. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, [online] 38(64), pp.28-34. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13004. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 318 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی