4 SID.ir | بررسي شيوع افسردگي و عوامل همراه در دانش آموزان دبيرستاني شهرستان فيروزكوه
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع افسردگي و عوامل همراه در دانش آموزان دبيرستاني شهرستان فيروزكوه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: افسردگي يكي از شايع‌ترين اختلالات روانپزشكي مي‌باشد كه عوامل مختلفي مثل سن، جنس و وضعيت اقتصادي - اجتماعي در بروز و شيوع آن موثر هستند. اين بيماري در دوران نوجواني كمتر تشخيص داده شده و لذا تأثيرات عميقي بر روي كاركرد تحصيلي و اجتماعي فرد مبتلا خواهد گذاشت. براي اقدام مناسب درماني و مهم تر از آن پيشگيري، دانستن وضعيت شيوع و تاثير عوامل مرتبط با آن در اين سنين از اقدامات اوليه است. براين اساس اين تحقيق روي كليه دانش آموزان دختر و پسر كلاس هاي دوم و سوم دبيرستان شهرتان فيروزكوه انجام گرفت.
مواد و روشها: در اين پژوهش 604 نفر (308 پسر و 296 دختر) با استفاده از آزمون افسردگي Beck و پرسشنامه اي حاوي اطلاعات دموگرافيك و سوال هايي پيرامون ريسك فاكتورهاي افسردگي، مورد بررسي قرار گرفتند. شيوع افسردگي در نمونه‌ها تعيين و نقش عوامل مرتبط با آن مشخص گرديد.
يافته‌ها: اين تحقيق نشان داد كه 73% دانش‌آموزان دختر و 58% دانش‌آموزان پسر (براساس آزمون افسردگي (Beck افسرده هستند درگيري كلامي پدر و مادر دانش‌آموز، ناسزا شنيدن از اعضاي خانواده چه در جمع خانواده و چه در حضور ديگران، تنبيه بدني در منزل، سابقه بستري شدن در بيمارستان، مصرف فعلي دارو، محدوديت در رفت و آمد با دوستان و همسالان، وضعيت اشتغال پدر، تحصيلات پدر، تعداد افراد خانواده، افت تحصيلي با افسردگي دانش‌آموزان ارتباط معني‌داري نشان داد. در بين دانش‌آموزان پسر ارتباط معني‌داري بين مصرف سيگار و مواد مخدر و افسردگي وجود داشت. بين محدوديت در خروج از منزل، اشتغال مادر در خارج از منزل، درگيري فيزيكي پدر و مادر دانش‌آموز، شب ادراري بعد از 5 سالگي و بيماري جسمي مزمن با افسردگي ارتباط معني‌داري مشاهده نشد.
نتيجه‌گيري و توصيه‌ها: توصيه مي‌گردد با توجه به شيوع بالاي افسردگي در نوجوانان اين منطقه بويژه در بين دختران، مداخله جهت درمان انجام گرفته و با كتنرل عوامل موثر در ايجاد افسردگي در اين رده سني در جهت تحقق پيشگيري اوليه كمك موثري در ارتقاي سطح بهداشت روزان منطقه انجام گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 359
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی