برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1383 , دوره  38 , شماره  63 ; از صفحه 20 تا صفحه 23 .
 
عنوان مقاله: 

تشخيص و درمان انواژيناسيون درشيرخواران و كودكان در بيمارستان كودكان تبريز از 1377 تا 1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش گوارش و بیماریهای کبد مرکز پزشکی کودکان، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: انواژيناسيون يكي از علل عمده انسداد روده در دوران شيرخوارگي است. انواژيناسيون درمان نشده دركودكان تقريبا هميشه مرگ آور است واحتمال بهبود مستقيما به مدت انواژيناسيون قبل از احيا ارتباط دارد. اين مطالعه براي دست يابي به پارامترهاي تشخيصي و باليني جهت تشخيص زودهنگام و به كار بردن روشهاي درماني ايمن تر و كم عارضه تر در كودكان انجام شد.
روش بررسي: در طي اين بررسي انواژنياسيون را در 50 كودك زير 10 سال درمركز آموزشي - درماني كودكان تبريز به صورت گذشته نگر (79-1377) مورد مطالعه قرار داديم. در اين مطالعه متغيرهاي سن، جنس، وزن، بيماري همراه، شكايت اصلي، معاينه باليني، آزمايش، فاصله زماني شروع بيماري تا تشخيص، راديولوژي، سونوگرافي، انواع انواژيناسيون، ارتباط تشخيص اوليه و نهايي، عمل جراحي ونوع عمل، نوع درمان نهايي، وضعيت موقع ترخيص و عوارض مطالعه شدند.
يافته ها: در اين مطالعه حداكثر شيوع سني 12- 6 ماه (36%) و نسبت مذكر به مونث 1: 1.94 بود. هفتاد و چهار درصد موارد وزن طبيعي داشتند و تمامي بيماران از نظر انواع انواژيناسيون مورد بررسي قرار گرفتند. بيشترين نوع انواژيناسيون ايلئوكوليك بود. در 10% موارد عفونت ويروسي همزمان با بيماري ذكر شده بود. شايع ترين شكايت اصلي دربيماران درد شكمي متناوب در 100% موارد بود. بي اشتهايي در 78% موارد و 76% با بي قراري مراجعه كرده بودند. از نظر معاينه باليني در 56% موارد مدفوع ژله اي خوني گزارش شده بود. متاسفانه در 60% موارد بيشتر از 24 ساعت تا تشخيص بيماري فاصله وجود داشت. در 68% موارد در راديولوژي انواژيناسيون گزارش شده بود. در 31 مورد (62%) سونوگرافي انجام شده و در 44% موارد انواژيناسيون به وسيله آن تاييد شده بود. سي و سه مورد (66%) درمان به طريق جراحي و 2 مورد (4%) جااندازي با انماي نرمال سالين زير سونوگرافي و در 3 مورد (6%) جااندازي با باريم انما زير سونوگرافي انجام شد. چهار بيمار فوت كردند و در 4 مورد نيز عوارض پس از عمل ايجاد شده بود.
نتيجه گيري: بايد توجه كرد كه تشخيص صحيح و سريع شيرخواران مبتلا به انواژيناسيون و ارجاع فوري آنان منجر به درمان سريعتر و كاهش مرگ و مير مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 2031
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی