3 SID.ir | بررسي کلينيکي تاثير خميردندان پارودنتکس بر ميزان التهاب لثه و پلاک ميکروبي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي کلينيکي تاثير خميردندان پارودنتکس بر ميزان التهاب لثه و پلاک ميکروبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی پریودنتیکس، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه شاهد
 
چکیده: 

زمينه و هدف: خمير دندان (Parodontax) به علت دارا بودن محتواي گياهي خاص مدعي است که در درمان و پيشگيري از التهاب لثه اثر ويژه ‌اي دارد. هدف از اين مطالعه، مقايسه تاثير باليني اين خمير دندان با خمير دندان کرست (7 Complete Crest) در کنترل پلاک و التهاب لثه مي ‌باشد.
روش بررسي: اين کار آزمايي باليني بر روي چهل بيمار مبتلا به التهاب لثه که به بخش پريودنتيکس دانشکده دندانپزشکي دانشگاه شاهد مراجعه کرده بودند، انجام پذيرفت. بيماران به طور تصادفي به دو گروه بيست نفري مورد (خمير دندان پارودنتکس) و شاهد (خمير دندان کرست) تقسيم شدند. متغيرهاي مورد بررسي ميزان پلاک و التهاب لثه بود که توسط اندکس پلاک
Turesky و اندکس لثه Loe & Silness  در زمان شروع مطالعه و يک ماه پس از مصرف خمير دندان ارزيابي شد. تغييرات اندکس ‌ها در داخل هر گروه با آزمون Wilcoxon و بين دو گروه با آزمونMann-Whitney  مورد قضاوت قرار گرفت.
يافته‌ ها: در گروه شاهد اندکس پلاک از
2.58 به 2.46 و در گروه مورد از 2.68 به 2.48 تغيير يافت. ميزان کاهش پلاک در هر يک از گروه ها معني ‌دار بود ولي در مقايسه دو گروه با هم، تفاوت معني ‌داري مشاهده نشد. اندکس لثه در گروه شاهد از 1.43 به 1.22 و در گروه مورد از 1.36 به 1.15 کاهش يافت. اين تغيير در هر يک از گروه ها معني ‌دار بود ولي تفاوت آماري بين دو گروه ديده نشد.
نتيجه‌ گيري: هر دو خمير دندان تاثير مشابهي بر روي اندکس لثه و پلاک داشتند و خمير دندان پارودنتکس در کاهش ميزان پلاک و التهاب ارجحيتي نسبت به خمير دندان کرست نشان نداد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 435
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی