برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي امکان پيوند سلول هاي تک هسته اي مشتق از خون بند ناف انسان در مغز استخوان موش هاي صحرايي اشعه ديده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* انستیتو پاستور ایران، گروه بیوشیمی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: نظر به اهميت مهاجرت سلولي در درمان هاي مبتني بر پيوند سلولي و لزوم درک بهتر اين مساله، در تحقيق حاضر امکان پيوند سلول هاي تک هسته اي خون بند ناف انسان در بافت مغز استخوان موش هاي صحرايي سالم و اشعه ديده بررسي شده است.
مواد و روش ها: نمونه هاي خون بند ناف جمع آوري و پس از جداسازي و شمارش سلولي، تعداد 106×5 سلول به ازاي هر حيوان، از طريق وريد دمي به موش هاي صحرايي بالغ در 13 گروه (1 گروه سالم و 12 گروه پرتو ديده) تزريق شد. سپس در فواصل زماني مشخص، حيوانات کشته و نمونه هاي مغز استخوان آن ها گرفته و
DNA سلول هاي آن ها جداسازي و با پرايمرهاي اختصاصي STS انساني تکثير گشت. در نهايت، محصولات PCR بر روي ژل الکترو فورز مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: نتايج
PCR در مورد موش هاي سالم و اشعه ديده، در همه گروه ها منفي بود که نشان دهنده عدم وجود سلول هاي تک هسته اي مشتق از خون بند ناف انسان در مغز استخوان موش هاي صحرايي پيوندي مي باشد.
نتيجه گيري: نتايج ما نشان داد سلول هاي تک هسته اي مشتق از خون بند ناف انسان، پس از تزريق وريدي به موش هاي صحرايي قادر به لانه گزيني در مغز استخوان اين حيوانات نيستند. اين امر ممکن است به علت به دام افتادن سلول ها در ساير اندام ها و يا شرايط نامناسب حاکم بر فيزيولوژي سلول ها جهت مهاجرت و لانه گزيني باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 111
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی