برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

همه‎ گيري شناسي اختلالات روانپزشكي در استان كردستان (1380)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران- مرکز تحقیقات روانپزشکی و روانشناسی تهران
 
چکیده: 

مقدمه: برنامه‏ريزي براي ارايه خدمات اساسي بهداشت روان، نيازمند آگاهي از وضعيت موجود بيماري رواني در جامعه است. اين مطالعه با هدف بررسي همه‏گيري‏شناسي اختلالات رواني در افراد 18 سال به بالا در مناطق شهري و روستايي استان كردستان انجام گرفت.
مواد و روشها: نمونه مورد مطالعه با روش نمونه‏گيري تصادفي خوشه‏اي و سيستماتيك از بين خانوارهاي موجود استان انتخاب شد و كارشناسان روانشناسي استان از طريق تكميل پرسشنامه، اختلالات عاطفي و اسكيزوفرنيا (SADS) در 495 نفر را مورد مطالعه قرار دادند. براساس معيارهاي طبقه‏بندي DSM -IV تشخيص‏گذاري اختلالات صورت گرفت.
يافته‌ها: نتايج اين بررسي نشان داد كه شيوع مجموع انواع اختلالات روانپزشكي در استان 2/20% است كه اين شيوع در زنان 23/26% و در مردان 34/14% مي‌باشد. اختلالات اضطرابي و خلقي به ترتيب با 79/18% و 49/9% شايعترين اختلالات روانپزشكي در استان بودند. شيوع اختلالات پسيكوتيك در اين مطالعه 62/1%، اختلالات عصبي ـ شناختي 25/5% و در گروه اختلالات اضطرابي، اختلال استرس پس از رويداد آسيب‏زا با 45/6% شيوع بيشتري داشته‏اند. اين مطالعه همچنين نشان داد كه ميزان شيوع اختلالات 20.20% است و افراد مورد مطالعه دچار حداقل يك اختلال روانپزشكي بوده‏اند. شيوع اختلالات روانپزشكي در استان در افراد گروه سني 65ـ 56 سال با 78/27% ،‌ افراد متاهل با 95/21% و زنان خانه‏دار با 64/24% بيش از گروههاي ديگر بوده است.
نتيجه‏گيري: اين مطالعه نشان داد كه حداقل 20% افراد بالاي 18 سال استان نيازمند خدمات بهداشت روان هستند. نتايج اين تحقيق مسووليت سياستگذاران و برنامه‏ريزان بهداشتي استان كردستان و كشور را در رابطه با تدوين برنامه‏هاي عملي و اجرايي بهداشت روان بيش از پيش روشن مي‏سازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 131
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی