برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  15 , شماره  1 ; از صفحه 33 تا صفحه 39 .
 
عنوان مقاله: 

تظاهرات باليني و پاراکلينيکي بيماري لوپوس اريتماتوي سيستميک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات روماتولوژی، بیمارستان شریعتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: بيماري لوپوس اريتماتوي سيستميک نوعي بيماري خود ايمن با اتيولوژي ناشناخته است که داراي تظاهرات باليني و ايمونولوژيک گسترده اي است. هدف از اجراي اين مطالعه بررسي شيوع تظاهرات بيماري لوپوس در بيماران مذکر ايراني است.
روش کار: تعداد 2279 بيمار مبتلا به لوپوس در طي يک مطالعه مقطعي مورد بررسي قرار گرفتند. داده ها بر اساس اطلاعات ثبت شده بانک اطلاعاتي کامپيوتري بيماران لوپوس مراجعه کننده به مرکز تحقيقات روماتولوژي دانشگاه علوم پزشکي تهران در طي سالهاي 1355 تا 1388 به دست آمده است. در اين مطالعه تظاهرات باليني و آزمايشگاهي بيماران مذکر و مونث با يکديگر مقايسه گرديده است.
نتايج: در اين مطالعه تعداد 2279 بيمار مبتلا به لوپوس شامل 227 بيمار مذکر (
9.7%) و 2052 بيمار مونث (90.3% ) مورد مطالعه قرار گرفتند. مقايسه بيماران مذکر و مونث نشان مي دهد که تظاهرات پوستي بخصوص راش ديسکوئيد در شروع بيماري و درگيري کليه در سير بيماري در مردان به طور معني دار شايع تر از زنان بود (P<0.05). در حالي كه تظاهرات موسكولواسكلتال شامل آرتريت در شروع و درسير بيماري، و لكوپني در سير بيماري در مردان به طور معني دار كمتر از زنان بود (P<0.05). به نظر مي رسد با توجه به ساير تظاهرات باليني و آزمايشگاهي بيماري لوپوس در دو جنس تفاوت معني داري نداشت.
نتيجه گيري: تفاوت در تظاهرات بيماري لوپوس و شيوع بالاتر درگيري ارگانهاي مهم از جمله كليه در سير بيماري لوپوس در مردان، لازم است در برخورد تشخيصي و درماني اين بيماري، جنس بيمار مورد توجه قرار گيرد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 176
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی