برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1379 , دوره  58 , شماره  4 ; از صفحه 0 تا صفحه 0 .
 
عنوان مقاله: 

ميزان آگاهي و نگرش دستياران جديد الورود سالهاي 77 و 78 دانشگاه علوم پزشكي تهران از احياء قلبي، ريوي، مغزي(CPCR)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
آگاهي و مهارت كامل در انجام عمليات احياء براي كليه پرسنل پزشكي ضروري است. در بيمارستان هاي دانشگاهي دستياران جديد الورود، خصوصاً در ساعات كشيك و در اورژانس بيمارستان ها، در خط مقدم برخورد با بيماران نيازمند به احياء قرار داشته و ميزان آگاهي و مهارت ايشان رابطه مستقيمي با مورتاليتي و موربيديتي ساعات كشيك دارد اين پژوهش ضمن نشان دادن ميزان آگاهي ( براي نياز به برگزاري كارگاه آموزش قبل از ورود به بخش ) و نگرش ايشان در مورد احياء و ارتباط آن با مشخصات فردي هر دستيار، راهكارهاي بهبود كيفيت و لزوم توجه به آموزش احياء را متذكر مي شود. كليه دستياران پذيرفته شده در دانشگاه علوم پزشكي تهران در سالهاي 77 و 78 ( 506 نفر) در بدو شروع دوره دستياري با 50 سؤال 4 گزينه اي در 11 مبحث احياء ( آگاهي) و 8 سؤال چند گزينه اي ( نگرش) بطور همزمان در هر سال آزمون شدند و اطلاعات حاصله با نرم افزارهاي SPSS و Epi 6 آناليز گرديد. ميانگين پاسخ صحيح به سؤالات %55±11.8 بود، كه حداكثر آن مربوط به مبحث آريتمي (%68.6) و برقراري راه هوايي (%63.6) و كمترين آن برقراري راه وريدي (%43.1) و احياء كودكان (%31.5) مي گرديد. يافته ها در دو سال مشابه بودند. ميزان آگاهي با جنس دستياران (P=0.002) ، دانشگاه محل تحصيل دوره عمومي (P=0.031) ، رشته پذيرفته شده (P=0.024) و نمره آزمون دستياري (P<0.001) رابطه داشت. آگاهي مردان بيشتر از زنان بود ( ميانگين در مردان %57.4 و زنان %54.4 ) . بيشترين آگاهي در فارغ التحصيلان دانشگاههاي كرمان (%62) و شهيد بهشتي (%60.5) و كمترين در همدان (%48) و كاشان (%37) بدست آمد. پذيرفته شدگان ارتوپدي (%62.5) و اورولوژي (%61.6) بيشترين و زنان (%53.8) و پزشكي قانوني (%51.4) كمترين را داشتند. ميزان آگاهي با زمان فارغ التحصيلي دوره عمومي رابطه اي نداشت. در مورد نگرش ( با پنج گزينه بسيار زياد تا بسيار ضعيف) ، دستياران ميزان آگاهي خود را اغلب متوسط (%76) ، انطباق عمليات احياء رؤيت شده با اصول علمي را اكثراً متوسط (%65.8) ، ميزان توان عملي خود را اغلب متوسط (%58) ، ميزان آموزشي احياء در دوره پزشكي عمومي را اكثراً كم (%51.5) ، منبع كسب اطلاعات در دوره عمومي را اغلب مطالعات شخصي (%74.6) و آموزش مستقيم در مورد احياء را اكثراً منفي (%83) ذكر كرده و نوعاً در كارگاه آموزشي احياء را نديده اند (%92.7) .
ميزان آگاهي در افراد مورد مطالعه كم (%55.8) است چرا كه اين آگاهي بايد %100 بوده و هر ميزان كاهش آن به معني عدم انجام صحيح احياء و فوت بيمار مي باشد. لذا در مراكز پيشرفته دنيا، بازآموزي و اخذ تأييديه احياء براي كادر پزشكي در دوره هاي زماني خاص، ضروري است. دستياران با آگاهي كمتر، بيشتر در رشته هايي پذيرفته شده اند كه با بيمار نيازمند به احياء برخورد بيشتري دارند. تفاوت در ميزان آگاهي فارغ التحصيلان پزشكي دانشگاههاي مختلف، با توجه به عدم وجود طرح درس تئوري و عملي و دوره خاص براي احياء در اين دوره، نشان دهنده برنامه هاي آموزشي و تأكيدات دوران دانشگاهي بوده و نيز عدم ارتباط ميزان آگاهي با سال هاي فارغ التحصيلي هم حاكي از كم بودن ميزان آگاهي و آموزشي اوليه مي باشد. نگرش دستياران، نامناسب بودن ميزان آگاهي، توان عملي و آموزش در دوره عمومي، عملي نبودن CPR ها و نبودن برنامه و توجه كافي به آموزش را تأييد مي كند. آموزش احياء در دوران دانشجويي بصورت واحد درسي، در انترني بعنوان كارورزي، برنامه هاي بازآموزي و كارگاه آموزشي براي پزشكان عمومي، دستياران، پرسنل و اساتيد ولزوم اخذ تأييديه سالانه، آموزش همگاني، تجهيز مراكز درماني و تشكيل كميته هاي نظارتي، اجرايي و پژوهشي احياء، نجات بخش بسياري از نيازمندان به احياء خواهد بود.
 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

حاجی زینعلی، م.، و پناه خواهی، م. (1379). میزان آگاهی و نگرش دستیاران جدید الورود سالهای 77 و 78 دانشگاه علوم پزشکی تهران از احیاء قلبی, ریوی, مغزی(CPCR). مجله دانشکده پزشکی, 58(4), 0-0. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=12754Vancouver : کپی

حاجی زینعلی محمدعلی، پناه خواهی مهدی. میزان آگاهی و نگرش دستیاران جدید الورود سالهای 77 و 78 دانشگاه علوم پزشکی تهران از احیاء قلبی, ریوی, مغزی(CPCR). مجله دانشکده پزشکی. 1379 [cited 2021April16];58(4):0-0. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=12754IEEE : کپی

حاجی زینعلی، م.، پناه خواهی، م.، 1379. میزان آگاهی و نگرش دستیاران جدید الورود سالهای 77 و 78 دانشگاه علوم پزشکی تهران از احیاء قلبی, ریوی, مغزی(CPCR). مجله دانشکده پزشکی, [online] 58(4), pp.0-0. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=12754>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 61 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی