برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل مرتبط با انجام فعاليت جنسي پرخطر بر اساس تئوري رفتار برنام ريزي شده در دانشجويان دانشگاه يزد در سال 1388

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

رفتارهاي جنسي پرخطر مي تواند منجر به پيامدهاي منفي نظير انتشار عفونتهاي منتقله از راه جنسي و ابتلا به بيماريهاي مقاربتي و... شود. در طي بررسي هاي انجام شده در آمريکا نشان داده شده است که 42 درصد از نوجوانان داراي رفتار جنسي پرخطر هستند.4.14 درصد از آنها بالغ بر چهار شريک جنسي را دارا مي باشند.
متاسفانه در کشورهاي در حال توسعه فعاليت جنسي پر خطر نسبت به کشورهاي پيشرفته رو به افزايش است. درايران نيز آمار دقيقي در اين زمينه وجود ندارد. بنابراين با توجه به خطرات و پيامدهاي منفي فعاليت جنسي پرخطر، درک مکانيسمهاي زير بنايي در جهت تصميم گيري براي انجام فعاليت جنسي در جوانان امري ضروري مي باشد.
بنابراين بررسي عوامل مرتبط با انجام فعاليت جنسي پرخطر بر اساس يک چهار چوب نظري ضروريست
.
هدف مطالعه تعيين عوامل مرتبط با انجام فعاليت جنسي پرخطر بر اساس تئوري رفتار برنام ريزي شده مي باشد
.
روش مطالعه
: اين مطالعه از نوع توصيفي همبستگي مي باشد. جامعه پژوهش شامل تعداد 200 نفر از دانشجويان دانشگاه يزد بود. جهت گردآوري اطلاعات از پرسشنامه استفاده شد. از اعتبار محتوا، ثبات دروني و آزمون مجدد جهت اعتبار و پايايي ابزار استفاده شد. از آمارهاي توصيفي و آزمون تحليل مسير به منظور بررسي نتايج استفاده شد.
يافته ها: نتايج اين مطالعه نشان داد که نگرش و هنجارهاي ذهني به عنوان پيشگويي کننده قوي تمايل به انجام رفتارهاي پرخطر جنسي است و تمايل، هنجار ذهني و کنترل رفتار درک شده به عنوان پيشگويي کننده قوي انجام رفتارهاي پرخطر جنسي محسوب مي شود
.
بحث و نتيجه گيري
: بنابراين با توجه به تفاوت هاي فاحش اجتماعي و فرهنگي به نظر مي رسد براي تدوين برنامه آموزش بهداشت جنسي توجه به جنبه هاي خاص فرهنگي و قوانين، هنجارها و ارزش هاي حاکم بر جامعه و خانواده هاضروري است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

خاوری، ز.، و حیدری، پ.، و مراغی، ا.، و منتظری، م. (1388). بررسی عوامل مرتبط با انجام فعالیت جنسی پرخطر بر اساس تئوری رفتار برنام ریزی شده در دانشجویان دانشگاه یزد در سال 1388. طلوع بهداشت, 8(3-4 (سومین کنگره سراسری رفتارهای پرخطر)), 18-18. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127020Vancouver : کپی

خاوری زهره، حیدری پوران، مراغی الهام، منتظری محمدباقر. بررسی عوامل مرتبط با انجام فعالیت جنسی پرخطر بر اساس تئوری رفتار برنام ریزی شده در دانشجویان دانشگاه یزد در سال 1388. طلوع بهداشت. 1388 [cited 2021April23];8(3-4 (سومین کنگره سراسری رفتارهای پرخطر)):18-18. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127020IEEE : کپی

خاوری، ز.، حیدری، پ.، مراغی، ا.، منتظری، م.، 1388. بررسی عوامل مرتبط با انجام فعالیت جنسی پرخطر بر اساس تئوری رفتار برنام ریزی شده در دانشجویان دانشگاه یزد در سال 1388. طلوع بهداشت, [online] 8(3-4 (سومین کنگره سراسری رفتارهای پرخطر)), pp.18-18. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=127020. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 76 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی