برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير برداشت اسفنگتر داخلي در ميزان درد پس از برداشت همورئيد باز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تنکابن، بیمارستان شهید رجایی تنکابن
 
چکیده: 

زمينه و هدف: برداشت هموروئيد اساس درمان هموروئيدهاي داخلي درجه 3 و 4 مي باشد. درد يکي از مهمترين مشکلات بيماران به دنبال برداشت هموروئيد مي باشد که عمدتاً ناشي از اسپاسم اسفنگتر داخلي مي باشد. هدف از انجام اين مطالعه بررسي تأثير برداشت اسفنگتر داخلي در ميزان درد پس از برداشت هموروئيد باز است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه کارآزمايي باليني، 60 بيمار مبتلا به هموروئيد درجه 3 و 4  به صورت تصادفي در دو گروه با برداشت هموروئيد و برداشت اسفنگتر توام با برداشت هموروئيد قرار گرفتند و ميزان درد از طريق امتياز بندي ديداري درد جمع آوري گرديد و با نرم افزار
SPSS  نسخه 14 مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: از نظر کاهش درد با برداشت اسفنگتر ارتباط معني داري بين دو گروه در روزهاي اول، دوم و پنجم وجود داشت (
P<0.001)، در روز سوم و ششم (P=0.001) و در روز چهارم و هفتم نيز ارتباط معني داري بين دو گروه وجود داشت (P=0.002). ارتباط آماري معني داري بين دو گروه در مورد ابتلا به بي اختياري در دفع گاز و مدفوع و احتباس ادراري مشاهده نشد (P>0.05). در مورد کاهش نياز به استفاده از مسکن در دو گروه ارتباط معني داري مشاهده شد (P=0.006).
نتيجه گيري: انجام برداشت اسفنگتر داخلي توأم با برداشت هموروئيد مي تواند باعث کاهش درد بيماران پس از برداشت هموروئيد گردد و نياز به مسکن بيماران را کاهش دهد، ولي ت
اثيري در بروز احتباس ادراري و خونريزي به دنبال اولين اجابت مزاج نداشته و خطر بي اختياري مدفوعي و گازي را در مقايسه با گروه برداشت هموروئيد افزايش نمي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 91
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی