برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير MOPPING-UP در پوشش جاري واکسيناسيون در استان کرمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: واکسيناسيون يکي از موثرترين راههاي مبارزه با بيماريهاست که در صورت موفقيت در برنامه هاي جاري، پوشش بالا، موثر بودن و قابليت اجراي آسان برنامه ريشه کني و يا حذف بيماري با اجراي برنامه هاي وسيع واکسيناسيون ممکن مي گردد. ريشه کني فلج اطفال از جمله اين برنامه ها مي باشد که در کشور جمهوري اسلامي ايران به اجرا درآمد جنوب استان کرمان به لحاظ موقعيت خاص اجراي وسيع واکسيناسيون و اجراي مکرر برنامه با تکميل سازي (Mopping-up) واکسن فلج اطفال از سال 73 لغايت 83 با اجراي 18 مرتبه و با مراجعه خانه به خانه و با موفقيت به اجرا درآمد. از آنجايي که تکرار اين برنامه و با مراجعه به منازل باعث نگراني شده بود که مراجعه مردم به مراکز بهداشتي درماني جهت دريافت واکسن هاي روتين کاسته شود. اجراي اين بررسي ضمن دريافت پاسخ امکان ارزيابي پوشش واکسيناسيون جاري در استان کرمان را ميسر مي ساخت. از آنجايي که يکي از ارزشمندترين برنامه هاي بخش بهداشت و با PHC برنامه جاري واکسيناسيون مي باشد، لذا مراقبت از برنامه همه ساله ضروري مي باشد.
روش کار: با اجراي
Mopping-up و مراجعه خانه به خانه که بايستي با دقت %100 انجام مي شد با تکميل پرسشنامه 3885 کودک زير 5 سال که به طور راندم در شهر روستاهاي استان کرمان توسط تيم هاي سيار و ثابت و افراد آموزش ديده به طور همزمان طي 5 روز اطلاعات لازم جمع آوري گرديد. ورود اطلاعات توسط افراد آموزش ديده انجام و با برنامه Epi.6 اطلاعات دسته بندي و آناليز گرديد.
يافته ها: نتايج بررسي از 3885 کودک که از %51.3 پسر و %48.6 دختر و %58.4 شهري و %40.4 روستايي و %1.1 از اتباع بيگانه نشان داد که %67.2 از بچه ها واکسن هايشان کامل و به موقع دريافت کرده اند و %30 واکسيناسيون کامل داشته اند ولي به موقع نبوده است با تاخير %2.8 از کودکان واکسيناسيون ناقص داشته اند. در سطح استان شهرستان شهر بابک با پوشش %87.9 واکسيناسيون کامل و به موقع بهترين وضعيت را داشته است. اختلافي بين جنس مشاهده نگرديد و از نظر گروه سني کمترين پوشش کامل و به موقع در سنين بين 48 تا 60 ماهه بوده است
(P<0.05) پوشش واکسيناسيون در اتباع بيگانه وضعيت بسيار خوبي را دارا مي باشد بطوريکه %96.7 از آنها واکسن کامل دريافت نموده اند.
بحث و نتيجه گيري: نتيجه نهايي اين طرح نشان داد که پوشش کامل واکسيناسيون در سطح استان کرمان %97.2 مي باشد و برنامه
Mopping-up نه اينکه باعث افت پوشش واکسيناسيون جاري نبوده است بلکه احتمالا در فرهنگ دريافت واکسنها هم به طور کامل و هم به موقع در خانوارهاي استان کرمان تاثير مثبت داشته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

افلاطونیان، م.، و سلطانی نژاد، م.، و توکلی، ع.، و صفاری، م.، و سالاری، س.، و محمودی، ا. (1385). بررسی تاثیر MOPPING-UP در پوشش جاری واکسیناسیون در استان کرمان. مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمان, 13(2 (سومین کنگره اپیدمیولوژی)), 38-38. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126319Vancouver : کپی

افلاطونیان محمدرضا، سلطانی نژاد مجید، توکلی علی، صفاری مهدی، سالاری سیروس، محمودی اسفندیار. بررسی تاثیر MOPPING-UP در پوشش جاری واکسیناسیون در استان کرمان. مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمان. 1385 [cited 2021October20];13(2 (سومین کنگره اپیدمیولوژی)):38-38. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126319IEEE : کپی

افلاطونیان، م.، سلطانی نژاد، م.، توکلی، ع.، صفاری، م.، سالاری، س.، محمودی، ا.، 1385. بررسی تاثیر MOPPING-UP در پوشش جاری واکسیناسیون در استان کرمان. مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمان, [online] 13(2 (سومین کنگره اپیدمیولوژی)), pp.38-38. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=126319. 

 
بازدید یکساله 130 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی